S váhou pod kilogram se v Česku ročně narodí 400 dětí

Praha - V Česku propustí domů z porodnic ročně asi 400 dětí, které při narození vážily méně než kilogram. Děti ale potřebují specializovanou péči i poté. Právě v následné péči o nedonošené děti jsou přitom v Česku největší rezervy. Podle předsedy České neonatologické společnosti profesora Richarda Plavka se zhoršila i péče akutní. Problematika předčasně narozených dětí se u nás připomíná 15. listopadu sérií odborných diskusí a přednášek. Letos už podruhé. Mezinárodní den předčasně narozených dětí vyvrcholí předáváním purpurových srdcí. Dostanou je ti, kteří se významně podíleli na péči o nezralé děti.

„Prozatím nebyl vytvořen následný systém léčebně-preventivní péče, který umožňuje minimalizovat potenciální rizika dlouhodobého postižení těchto dětí,“ uvedl profesor. Potvrdily to i výsledky belgické srovnávací studie, která se zabývala péčí o nedonošené děti ve 14 zemích včetně Česka. Podle ní je v ČR velmi dobrá léčebná a preventivní péče, ale zlepšit by se mohla psychosociální podpora rodiny a následná péče.

Speciální programy by měly vzniknout i pro rodiče

Video Richard Plavko a Josef Macko ve Studiu ČT24
video

Richard Plavko a Josef Macko ve Studiu ČT24

Richard Plavko a Josef Macko ve Studiu ČT24

Z 15, 15.11.2010

Reportáž Barbory Jelínkové

V ČR je nyní 12 specializovaných center poporodní péče. V tuzemsku je nízká novorozenecká úmrtnost (1,48 promile), o něco nižší je ve Skandinávii. Česko tak patří mezi první čtyři státy v Evropě. Podle Plavky ale chybí zhruba 150 lůžek specializované péče. Neonatologové chtějí změnu v úhradách péče. Požadují platbu za výkon, nyní jsou financováni paušálem od pojišťoven. Tvrdí, že péče, kterou poskytli navíc, jim nebyla zpětně uhrazena.

Počty předčasně narozených dětí v Česku stále rostou. Spolu s tím se zvyšuje i objem péče, rostou i nároky na personál. Pokud péče není dobrá, děti mohou mít problémy v budoucnu. Neodnošené děti mívají nejrůznější zdravotní problémy. K těžkým patří dětská mozková obrna nebo smyslový handicap, k nejlehčím poruchy učení. Speciální pomoc potřebují často nejen během batolecího, ale i předškolního a školního věku. Podle Plavky by měly vzniknout speciální programy psychologické a sociální podpory i pro rodiče. Dítěti by pak mohli snáze pomoci v jeho nejsložitějším období.


Nedonošené děti se rodí mezi 24. až 37. týdnem těhotenství, jejich porodní hmotnost se pohybuje od zhruba půl kilogramu do 2,5 kilogramu. Počty předčasně narozených dětí vzrůstají. V roce 2000 se jich ročně rodilo kolem 5 000, dnes je to přes 8 000. Nyní se rodí v Česku celkem kolem 118 tisíc dětí ročně, v roce 2000 to bylo kolem 90 tisíc. Roste i podíl nezralých novorozenců. Dřív než v 37. týdnu těhotenství přijde na svět 7,3 procenta dětí, před osmi lety to bylo 5,5 procenta. Na nárůstu se značně podílejí umělá oplodnění. Zvyšuje se počet vícečetných těhotenství, s tím roste i riziko předčasných porodů.