Vrcholem návštěvy bylo vystoupení na pražském Václavském náměstí - atmosféra byla uvolněná, politici se zdravili s lidmi, z pódia hrála hudba. Bushovo živé a spontánní vystoupení vypadalo jako poselství z jiného světa. Zvon svobody, který věnoval lidu Československa, rozezvučel George Bush starší na závěr setkání na Václavském náměstí.
Při své čtyřiadvacetihodinové návštěvě Prahy byl přijat přímo s nadšením. Jeho příjezd znamenal jakési oficiální „razítko“ ke svobodě. „Tehdy jsem cítil vůbec nejsilněji, jakou sílu má svoboda,“ poznamenal o pár let později George Bush, kterého na Václavském náměstí přivítal stotisícový dav.

Demokracie: Rok první - Amerika přeje k revoluci
Americký prezident měl velmi nabitý program, návštěva totiž měla kromě vyjádření podpory pro československý lid i pracovní charakter. Kromě jednání s Havlem se sešel s premiérem Mariánem Čalfou, předsedou Parlamentu Alexandrem Dubčekem i kardinálem Františkem Tomáškem. Výměnou nóty vstoupila také v platnost dohoda o vzájemných obchodních vztazích a jen několik dní před návštěvou Bush podepsal poskytnutí doložky nejvyšších výhod Československu.
Návštěva byla tehdy součástí cesty, která byla ve znamení blížící se války v Perském zálivu. Jejím cílem bylo upevnění mezinárodní koalice a získání podpory pro možný zásah proti Iráku. Bush se stavil i v Německu, Francii, Egyptě a Saúdské Arábii.
V Československu se po druhé světové válce objevilo několik budoucích či bývalých amerických prezidentů, žádný z nich ale nebyl zrovna ve funkci. Richard Nixon přijel dokonce čtyřikrát. Poprvé v roce 1967, dva roky předtím, než se prezidentem stal, pak v roce 1982 poté, co už rezignoval, a Prahu navštívil také v letech 1989 a 1993. Rovněž Jimmy Carter měl už v roce 1993 po konci volebního období. Dwight Eisenhower zde byl ještě jako vojenský velitel v říjnu 1945.
Bushe staršího (do Česka přijel i jako exprezident v roce 1999, aby oslavil desáté výročí pádu komunismu a převzal Řád Bílého lva) následoval Bill Clinton. Ten v roce 1994 přivezl pozvání pro bývalé země Varšavské smlouvy k jednání o členství v NATO. Návštěvu si jako jeden z mála státníků užil i neformálně - s Havlem zašel do pivnice a v jazzovém klubu zahrál na saxofon. V Praze Clinton nebyl poprvé, zastavil se zde u známého na studentské cestě po Evropě v roce 1970.
Clintonův nástupce George W. Bush se do Prahy vypravil v roce 2002 na summit NATO. O pět let později zde lobboval za americkou protiraketovou obranu a slíbil zrušení víz. Současný prezident Barack Obama přicestoval loni na summit EU - USA, na Hradčanském náměstí také vyzval k vytvoření světa bez jaderných zbraní. Do české metropole zavítal i letos, s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem tady podepsal smlouvu o omezení jaderných arzenálů.