Kvůli libereckému mistrovství podává ministr Dobeš trestní oznámení

Praha – Ministr školství Josef Dobeš podává kvůli lyžařskému šampionátu v Liberci trestní oznámení na neznámého pachatele. Vadí mu nevypořádané dluhy po mistrovství i to, že dosud nebyl odhalen a potrestán jediný viník. Ministerstvo zároveň vyzvalo likvidátora mistrovství, aby neprodleně podnikl kroky k vyhlášení insolvence.

Dobeš posílá trestní oznámení na liberecké státní zastupitelství, ministerstvo prý má totiž z vlastních kontrol i jiných podnětů závažné informace ve vztahu k Technické univerzitě v Libereci i městu samotnému, které mohou vést až k závěru, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestných činů. Ministerstvo zároveň na svém webu uvedlo, že posílá do mezirezortního připomínkového řízení závěrečnou zprávu a hodnocení šampionátu.

Mistrovství světa v klasickém lyžování proběhlo v Liberci loni v únoru, ze státního rozpočtu na něj šlo skoro 1,5 miliardy, z rozpočtu města 400 milionů a 165 milionů poslal Liberecký kraj. Přesto skončil šampionát v dluzích, organizátoři dluží bez penále 108 milonů. Ministr školství původně navrhoval, aby stát z dluhu ukrojil 50 milionů a dalších 25 mělo zaplatit město Liberec. Dobeš ale nakonec tento návrh z jednání vlády stáhl.

V souvislosti s mistrovstvím policie obvinila dva muže - bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Společně měli zadat zakázku za 24 milionů korun předem vybrané firmě, a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Podle protikorupční policie ale nakonec zřejmě bude stíhaných více.