Březina: Program pražské koalice z 90 procent odpovídá programu ČSSD

Praha - Pražské sociální demokracii se podařilo do koaliční smlouvy s ODS prosadit 90 procent z jejího volebního programu. Myslí si to místopředseda pražské organizace ČSSD a budoucí 1. náměstek pražského primátora Karel Březina, který to uvedl v dnešním Právu. K uzavření velké koalice mezi ODS a ČSSD došlo poté, co zkrachovala povolební vyjednávání mezi druhými občanskými demokraty a vítěznou TOP 09.

„Zvednutí ruky pro tuto koalici znamená ruku pro program, který si koalice dala, a ten je z 90 procent programem ČSSD,“ uvedl Březina. „Podařilo se nám prosadit valnou většinu bodů našeho programu: jízdné zdarma do 15 a od 65 let, výstavbu sociálního bydlení, rozšíření míst v domovech seniorů, audit předcházejících zakázek v Praze, výběrová řízení na vedoucí pracovníky magistrátu, vstup do kulturních institucí pro rodiny a seniory o víkendech zdarma.“

Během následujících sto dní hájení chce koalice podle Březiny vypracovat konkrétní programové prohlášení, v níž by měla deklarovat, co a kdy z koaliční smlouvy hodlá v následujících letech splnit. Navzdory kritice, která se za vládní pakt na obě strany snesla, Březina předpokládá, že se občany Prahy podaří přesvědčit o smyslu koalice jako o nejlepším řešení.

Volební lídr sociální demokracie Jiří Dienstbier mladší, který byl již před časem odvolán z vyjednávacího týmu ČSSD kvůli svým negativním postojům k možné velkokoaliční spolupráci, již deklaroval, že vedení pražského magistrátu nepodpoří. „Očekávám, že se pan Dienstbier bude chovat jako jeden ze zastupitelů za soc. dem., tedy že bude hlasovat v souladu s programy ČSSD,“ řekl pro Právo Březina.