Ukrajinský exministr Danylyšyn údajně v ČR žádá o politický azyl

Kyjev - Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který je od října zadržován v Praze na základě ukrajinského zatykače, údajně v České republice požádal o politický azyl. Oznámil to dnes kyjevský tisk s odvoláním na nejmenované informované zdroje. Ukrajinská prokuratura zprávu nepotvrdila.

Podle webového serveru ukrajinského listu Kyiv Post není jasné, kdy se Danylyšyn pro podální žádosti o azyl rozhodl. Politik je na Ukrajině obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek. Státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionu korun). Letos v srpnu na něj byl vydán mezinárodní zatykač.

Exministr, který veškerá provinění odmítá, byl zadržen v Praze v polovině října. V současné době je v předběžné vazbě. Ukrajinské justiční orgány se nedávno obrátily na české úřady s prosbou, aby bylo Danylyšynovo vydání urychleno. Podle kyjevské generální prokuratury už ukrajinské úřady do České republiky odeslaly všechny potřebné dokumenty.

Ukrajinská opozice označuje kriminalizaci Danylyšynova ministerského působení za projev politického pronásledování, jemuž chce nynější vláda prezidenta Viktora Janukovyče vystavit vlivné reprezentanty opozice. Danylyšyn byl ministrem ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové v letech 2007 až 2010.

Ukrajinská prokuratura se podle kyjevských médií k žádosti nevyjádřila. Mluvčí kyjevského ministerstva zahraničí dnes ukrajinským novinářům řekl, že jeho úřad o žádosti nic neví, ale pokusí se co nejrychleji zprávu prověřit. Podle představitelů hlavní ukrajinské vládní Strany regionů se chce Danylyšyn vyhnout odpovědnosti za porušování zákonů. „Pokud se vysoce postavené úřední osoby budou skrývat pod záminkou politického azylu, nikdy korupci neporazíme,“ řekl ukrajinský poslanec Vladimir Olijnyk.

Bývalá premiérka Ukrajiny Tymošenková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24