Ministr zdravotnictví dnes představí návrh úhradové vyhlášky

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger má představit návrh úhradové vyhlášky na příští rok, do které zapracoval připomínky ambulantní sféry. Předlohu kritizuje hlavně Česká lékařská komora. Nižší příjmy prý způsobí odkládání operací a odmítání pacientů. Zubaři zas poukazují na narušení dohody mezi nimi a zdravotními pojišťovnami. Pokud najdou zástupci lékařů i v přepracovaném textu nějaké nesrovnalosti, ministr je ochotný se s nimi znovu sejít. Výraznější příliv peněz se ale podle Hegera dá očekávat až v roce 2012.

Lékaři se nicméně domnívají, že se ministr snaží šetřit na nesprávných místech. Například stomatologové mají podle původní verze úhradové vyhlášky dostat na příští rok méně peněz, než kolik si za péči o chrup svých pacientů domluvili s pojišťovnami. „Pokud se s plátcem domluvíme a je to v pořádku i po odborné stránce, nemělo by do toho ministerstvo vstupovat,“ uvedl Pavel Chrz, prezident České stomatologické komory.

Připravovaný návrh se nelíbí ani nemocnicím. Podle nich hrozí omezování péče, uzavírání oddělení, nebo dokonce i celých nemocnic. Ambulantní specialisté varují, že dají pacientům méně péče a pediatři se obávají, že nebude na léky pro děti. Na účtech zdravotních pojišťoven leží přitom podle České lékařské komory ještě 18 miliard korun.

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz
Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz