Soud začal řešit žalobu na exšéfa sněmovny Vlčka

Praha - Obvodní soud pro Prahu 3 začal řešit žalobu Zdeňka Klapky na bývalého předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. Někdejší Vlčkův asistent a prostějovský právník Klapka požaduje 2,5 milionu korun, které mu údajně v roce 2005 půjčil na kampaň. Vlček však tvrdí, že si od Klapky peníze nepůjčil. Aféra přispěla k Vlčkovu odchodu z politického života. Soudkyně Zuzana Fastnerová dnes jednání ve sporu odročila. Bude pokračovat koncem února dalšími výslechy a listinnými důkazy.

Zdeněk Klapka pracoval pro Vlčka v letech 2002 až 2006 jako poslanecký asistent. Podle svých slov půjčil Vlčkovi peníze v říjnu 2005 na volební kampaň. Údajně s ním podepsal dohodu, že mu politik do konce roku 2006 vrátí dva miliony korun, 500 tisíc mu zůstane jako dar v případě, že bude jeho asistentem. Pokud ho za asistenta nepřijme či s ním později pracovní poměr ukončí, měl zaplatit celou částku do deseti dnů. Klapka originál smlouvy o půjčce nemá, prý existoval jen jeden, který si ponechal Vlček. Peníze podle svých slov předal politikovi ve své kanceláři v hotovosti.

„Sepsali jsme smlouvu a já chtěl zajít na úřad ověřit podpisy,“ uvedl u soudu Klapka. Vlček to ale podle něj odmítl s tím, že si nepřeje, aby ho někdo viděl. Klapka proto odešel na radnici sám a nechal pouze udělat ověřenou kopii. Asistent přiznal, že nejednal logicky. Byl však podle svých slov ve velmi těžké situaci. Byl vážně nemocný. Peníze začal podle své výpovědi požadovat v době, kdy se s Vlčkem dohodli, že již pro něj nebude pracovat. S bývalým předsedou sněmovny se údajně snažil několikrát sejít, ale nepodařilo se mu to.

Video Telefonát Kamily Štichové
video

Telefonát Kamily Štichové

Vlček tvrdí, že smlouva nikdy neexistovala a peníze nikdy nepřebral. „Je to vymyšlený dokument,“ prohlásil. Situaci, podle které by existoval pouze jeden originál dohody o půjčce, považuje za absurdní. Od Klapky si podle svých slov půjčil peníze pouze jednou. Šlo o 1,1 milionu pro přítele, které následně právníkovi vrátil. Přiznává, že tím, že mu je donesl v hotovosti, spáchal přestupek. Na Klapku nakonec podal trestní oznámení pro podvod, podle svých slov netuší, proč se smlouvou vyrukoval.

Vlček: Je to vymyšlený dokument

Ve prospěch Klapky dnes u soudu vypovídaly jeho sekretářka a bývalá brigádnice. Uvedly, že byly u předání peněz. Podle sekretářky je její šéf nechal u ní několik dní v úschově. Šlo podle ní o pět balíčků pětitisícových bankovek. Tehdejší brigádnice prohlásila, že přinesla Vlčkovi na peníze obálky. Jejich výpověď však Vlček a jeho právní zástupce Jan Žák zpochybňují, předloží prý k tomu ještě důkazy.


Vlček rezignoval na funkci předsedy Poslanecké sněmovny na jaře právě kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami. Jeho bývalému poradci Petru Vrtalovi totiž poslanci schválili 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum, peníze ale skončily v luxusním hotelu, který je nyní na prodej. Vlček prý poslance osobně přesvědčoval, aby dotaci schválili. Klapkovi také splatil jinou půjčku přes milion korun v hotovosti, což odporuje zákonu.