V Moravskoslezském kraji byl odvolán signál varující před smogem

Ostrava - Ovzduší v Moravskoslezském kraji se zlepšilo. V regionu byl odvolán signál upozornění, který varuje před možným vznikem smogové situace. Meteorologové výstrahu zrušili s platností od dnešních 08:00. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi.

 

Signál upozornění vydali meteorologové v úterý. Upozornění varuje před případným smogem a možným vyhlášením signálu regulace, při němž znečišťovatelé s platnými regulačními řády musí dodržovat ekologická opatření uvedená v těchto dokumentech.

Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu (PM10) se dnes odpoledne pohybovaly od 21 do 77 mikrogramů na metr krychlový. Limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl překročen už jen na čtyřech z 15 měřících stanic. Nejhorší situace byla ve Věřňovicích na Karvinsku. Meteorologové neočekávají významnější změnu celkové imisní situace, jen na Ostravsku a Karvinsku se průměrné denní koncentrace prašného aerosolu budou místy pohybovat kolem imisního limitu.

Obyvatelstvo je tam vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví. Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace.