Tendr na hasičské stříkačky nebyl v pořádku, potvrdil soud

Brno - Tři roky starý tendr hasičů na nákup 40 automobilových cisternových stříkaček za 200 milionů nebyl v pořádku, rozhodl Nejvyšší správní soud. Vadí mu příliš konkrétní požadavky v tendru, které upřednostnily pouze určité výrobce. Soud zároveň zamítl kasační stížnost antimonopolního úřadu, který při posuzování případu žádné chyby nenašel.

NSS potvrdil předchozí rozsudek Krajského soudu v Brně z prosince loňského roku. Soud tehdy vyhověl žalobě polského neúspěšného uchazeče o zakázku, firmě Piotr Wawrzaszek ISS proti rozhodnutí ÚOHS. Podle Krajského soudu v Brně zadavatelé zakázky, ministerstvo vnitra a Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, požadovali konkrétní automobilové stříkačky na podvozcích konkrétně uvedených značek Mercedes Benz Atego, Renault Midlum a MAN TGM.

Hasiči v tomto případě svůj postup odůvodnili pouze obecným tvrzením o specifických podmínkách v zásahových oblastech a skutečností, že požadované typy podvozků již vlastní. Podle rozhodnutí Krajského soudu v Brně zadavatel neuvedl, v čem spatřuje nezbytnost odkazu na konkrétní výrobek. Nepřípustně tak omezil konkurenci a volnou a efektivní soutěž dodavatelů o veřejnou zakázku.

Konkrétní značky se „bezdůvodně“ žádat nesmějí

Podle soudu zadavatel porušil zákon o veřejných zakázkách, když „bez zákonného podkladu při konkretizaci předmětu veřejné zakázky odkázal na konkrétní obchodní firmy, respektive konkrétní typy automobilových podvozků,“ uvedl ve svém rozsudku z prosince 2009 Krajský soud v Brně.

Tento výrok nyní potvrdil i NSS. Případ se vrátí před ÚOHS, který může zadavatele pokutovat. Tendr na hasičské stříkačky vyhrála společnost THT. Zadavatel s ní již smlouvu uzavřel.