Lidé si o víkendu připomněli oběti dopravních nehod

Praha - Na ty, kdo zahynuli při nehodách, vzpomínali účastníci dnešního pochodu Prahou. Včera pak u nultého kilometru dálnice D1 v Praze lidé zapalovali na památku obětí dopravních nehod svíčky. Dnešek je totiž dnem obětí silnic. Za 46 týdnů roku 2010 je na černém seznamu přes 600 obětí.

Prahou dnes prošel průvod, který měl připomenout oběti dopravních nehod. Několik set lidí se vydalo z Václavského náměstí do Letenských sadů. Na sobě měli trička v rudé barvě, která symbolizovala krvavé nehody na silnicích.

Včera lidé zapalovali u památníku v Praze svíčky, přinášeli květiny a vzpomínali na oběti dopravních nehod. Stanislav Vondruška z Českého sdružení obětí dopravních nehod vysvětluje, proč se setkání uskutečnilo: „Snažíme se svým způsobem vyburcovat jak jednotlivce, tak celou společnost, aby počty mrtvých na našich silnicích neustále klesaly. Řada lidí se chová v civilním životě naprosto v pořádku, ale sednou do vozidla a stanou se z nich zvířata.“ 

Video Reportáž Zuzany Neuwirthové a Pavly Sedliské
video

Reportáž Zuzany Neuwirthové a Pavly Sedliské

U památníku vzpomínal také Pavel Jedlička. Před čtyřmi lety přišel v jedné minutě o dceru, vnučku a rodinnou přítelkyni. Všechny tři smetl na silnici u Rokycan kamion. Pavel Jedlička teď pomáhá jiným vyrovnat se s podobnými tragédiemi. „Vím, co si s těmi lidmi mám povídat, protože něco podobného jsem zažil i já,“ říká. 

V Česku se od začátku roku zabilo za volantem už 621 lidí. Oproti minulým letům počty mrtvých klesají, oproti statistikám ze západní Evropy jsou to ale pořád čísla vysoká. Zítra se v Praze za oběti dopravních nehod půjde pochod. Pieta začne na Václavském náměstí a skončí na Letné.

Pochod za oběti nehod
Pochod za oběti nehod
Více fotek
  • Pochod za oběti nehod autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2117/211699.jpg
  • Počet obětí dopravních nehod autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2116/211589.jpg