Šojdrová, Kasal a Čunek v širším vedení KDU-ČSL

Žďár n. S. - Po radikální obměně a omlazení předsednictva KDU-ČSL, o nichž rozhodlo sobotní jednání lidoveckého sjezdu ve Žďáru nad Sázavou, dnes delegáti do širšího vedení strany vybrali i zkušené matadory. Do celostátního výboru, který schvaluje návrhy předsednictva, zvolili například exposlance Jana Kasala a Jiřího Carbola, senátora Jiřího Čunka, europoslance Jana Březinu a Michaelu Šojdrovou, která vedla jako pověřená předsedkyně lidovce od léta. Znovu ve výboru zasedne také vdova po někdejším předsedovi KDU-ČSL Josefu Luxovi Věra.

O podporu pro zkušené požádal delegáty nově zvolený šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Vzhledem k tomu, jaké je složení předsednictva, bych prosil, abyste zvažovali tři věci, a to regionální rozdělení, abychom měli mix zkušených a těch mladých, a abyste brali v potaz i fakt, že výbor je politický orgán, tudíž by tam měli jeho členové mít možnost jezdit,“ uvedl.

Po krátké diskusi sjezd rozhodl, že vedle předsednictva a sjezdem volených zástupců zasednou ve výboru také náměstci hejtmanů krajů. Místo bude mít ve výboru zřejmě i Petr Pithart jako místopředseda Senátu. Zuzana Roithová se členkou širšího vedení stala jako šéfka zastoupení strany v Evropském parlamentu.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

V diskusi o obsazení celostátního výboru zřejmě nejzřetelněji během sjezdu zaznělo, že lidovci ztratili po prohře v květnových sněmovních volbách nejen přítomnost v dolní parlamentní komoře. „Vy jste happy, ale podívejte se na internet, už se o nás nepíše, jako když jsme byli ve vládě,“ řekl například Čunek. Nejviditelnější bude nyní práce lidovců v Senátu, kde mají pět zástupců, Čunek si proto myslí, že nový stranický předseda se tam bude muset „nastěhovat“.

Třiatřicetiletý Bělobrádek zkušenosti s vysokou politikou nemá, stejně jako většina dalších členů nově zvoleného úzkého vedení strany. Prezentaci lidovců zřejmě založí na kritice vládní politiky. Koalice ODS, TOP 09 a VV podle něj pouze plošně škrtá bez ohledu na dopad na děti, postižené a starší lidi. Prvním místopředsedou strany sjezd zvolil senátora Petra Šilara. Tým nejvyššího vedení doplňují řadoví místopředsedové Klára Liptáková, Marian Jurečka, Pavel Svoboda a Helena Šustrová.

O programu a dalších plánech strany dnes delegáti příliš nediskutovali. Všichni se ale postupně podle krajů vyfotografovali s novým předsedou. Na popud jedné z delegátek se také společně pomodlili.

Zvolení členové celostátního výboru KDU-ČSL:   

Libor Galatík, Jan Zasadil, Michaela Šojdrová, Jiří Čunek, Vratislav Pospíšil, Martina Kotyková, Věra Luxová, Jiří Carbol, Daniel Rychnovský, Jiří Veselý, Petr Rybář, Jan Kasal, Lukáš Curylo, Jan Březina, Kamil Jan Svoboda

Bělobrádek: Sviní se nebojí a poslouchá Orlík

Nový lidovecký předseda chce podporovat rodiny s malými dětmi a bojovat proti rozšiřujícím se právům homosexuálů. „Chceme být konzervativní středopravou stranou se silným sociálním akcentem,“ slibuje Bělobrádek.

Přesně před dvaceti lety vybrali lidovci na sjezdu ve Žďáru nad Sázavou do svého čela Josefa Luxe. Doufají, že i Bělobrádek bude jako on. „Je to mladý člověk, který je schopen se učit,“ chválí nového předsedu někdejší lídr lidovců Cyril Svoboda.

Bělobrádek dokázal už během prvních dvou dnů ve funkci vzbudit rozruch. Své šance v politice odhadl podle praxe z jatek, kde jako veterinář pracoval: „Za tu dobu mi prošlo rukama řada dobytka a sviní. A věřte mi, že si s nimi poradím, i kdybych se s nimi náhodou potkal ve vrcholné politice.“ V jednom ze svých článků na internetu se přihlásil ke kontroverzní skinheadské kapele z počátku 90. let Orlík. Se všemi texty prý nesouhlasí, kapela jej ale pozitivně motivovala a dodnes si jí prý někdy pustí hodně nahlas.