Obcím se nelíbí, že by měly na výkon státní správy dostat méně peněz

Plzeň – Starostové měst a obcí Plzeňského kraje protestují proti tomu, že chce stát v rámci úspor snížit o dvě miliardy objem peněz, který obce dostávají na výkon státní správy. Stát si totiž služby u místních samospráv objednal, obce je ale budou doplácet ze svého. Tím pádem pak budou mít méně peněz třeba na opravy silnic a chodníků, údržbu hřbitovů apod. Starostové ještě chtějí 2. prosince na finanční konferenci v Praze jednat přímo s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Obce přitom už dnes na výkon státní správy částečně doplácejí. Jeden příklad za všechny: Blovice na jižním Plzeňsku mají asi 4 300 obyvatel, jako obec s rozšířenou působností tzv. III. typu ale zajišťují státní správu i pro obyvatele okolních obcí. Už teď musí radnice v Blovicích doplácet každoročně šest milionů korun. „Snížení toho příspěvku znamená, že budeme muset uhradit dalších 2,7 milionu,“ uvedl starosta Blovic Jan Poduška (ODS). 

Starosta Sušice Petr Mottl (ODS) to vidí jasně, obce prý v tuto chvíli sponzorují stát. A se stejným vysvětlením přichází i člen rozpočtového výboru ve sněmovně Vladislav Vilímec (ODS): „Vláda argumentuje solidaritou, je to jakýsi příspěvek státu v tíživé finanční situaci.“ Jenomže zatímco stát může v rámci úspor příspěvky škrtnout, obce omezit výkon státní správy nemohou.

Propad příspěvků má obcím v příštím roce kompenzovat vyšší podíl ze sdílených daní. To je ale podle starostů nesmysl. Třeba zmiňované Blovice zajišťují státní správu pro 12 tisíc lidí ve spádové oblasti, což je zhruba trojnásobek obyvatel obce. Jenomže obec může zvýšit daně jen pro své obyvatele. Podobně jako Blovice jsou na tom i další pověřené obce.