Politici z pražské ČSSD si přilepšují i z charity

Praha – Neobvyklou polovinu si ze získaných příspěvků bere na provoz a odměny pro členy správní rady charitativní nadace Pomocná ruka. Mezi čtyřmi členy správní rady nesedí nikdo jiný než členové pražské buňky ČSSD. Píše o tom Mladá fronta Dnes s upřesněním, že nadační fond získá ročně půl milionu korun, z čehož 158 tisíc jde rovnou na odměny členů správní rady. Nadaci podporoval i předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulinský, píše deník.

Z půlmilionové částky padne na provoz a odměny správní rady 49 procent, přičemž kdyby si fond ponechal o pouhá dvě procenta více, už by tím porušil zákon. MF Dnes uvádí pro srovnání dobročinnou Nadaci Terezy Maxové, které na provoz a odměny stačí 27 procent ze získaných financí, obdobně je na tom i Nadace Naše dítě. Předseda správní rady Pomocné ruky Jiří Pešta ale argumentuje tím, že Maxové nadace získává dvacet milionů, proto si na provoz a odměny může vzít nižší procento.

Jedním ze čtyřčlenné správní rady je i místopředseda pražské ČSSD a revizor nadace Karel Klíma. Ten deníku řekl, že z odměn dostává minimálních pět tisíc korun. Ke stálým přispěvatelům nadace patří Pražská energetika či Pražská plynárenská, kde zastávají vlivné pozice magistrátní politici.

Nadace Pomocná ruka podpořila podle MF Dnes v loňském roce vozíčkáře hrající tenis, a to částkou 50 tisíc korun. Rovněž pořádá zájezdy a sportovní odpoledne pro děti.