John ukončil projekt hasičské akademie v Hradci Králové

Praha - Obří výcvikové centrum hasičů, které mělo vzniknout na letišti v Hradci Králové, se stavět nebude. Likvidaci záměru potvrdil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Radek Kislinger s tím, že pokyn k ukončení projektu s okamžitou platností dal generálnímu řediteli HZS ministr vnitra Radek John.

„Ministr přikázal zastavit veškeré přípravné práce související se zmíněným projektem,“ řekl bez dalších podrobností Kislinger. Důvodem rozhodnutí je zřejmě vládní snaha uspořit peníze, napsaly Novinky.cz.

Centrum nazvané Akademie Hasičského záchranného sboru ČR mělo vyrůst na hradeckém letišti, soutěž na dokumentaci výcvikového centra vypsali hasiči v polovině října. Sloužit mělo od roku 2015. Moderní výcviková základna dosud záchranářům v Česku chybí a Česko je podle hasičů poslední zemí v EU bez takového centra. Předpokládaná hodnota zakázky činí 16,7 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Hodnota celé základny je asi 1,8 miliardy korun. Z nich by 85 procent měla zaplatit Evropská unie.

Měly se tu vzdělávat všechny složky integrovaného záchranného systému. Plánoval se i přesun Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč, jeho součástí se měly stát také výzkumné kapacity a specializované laboratoře, například pro chemiky. Hasiči hodlali spolupracovat s vysokými školami v Hradci Králové i Pardubicích.