Vyděrač rodičů ztracené Aničky skončil ve vazbě

Plzeň - Okresní soud Plzeň-jih dnes uvalil vazbu na čtyřiadvacetiletého muže z Plzně, který je podezřelý z vydírání rodičů ztracené devítileté Anny Janatkové. Je proto stíhán za pokus o útisk a podvod, za což mu hrozí až dvouleté vězení. Policisté zjistili, že muž od 11. do 22. listopadu zaslal otci pohřešované dívky na mobilní telefon celkem 94 krátkých textových zpráv. Za informace o dítěti chtěl 250 tisíc korun.

Policisté muže zadrželi v pátek v chatové oblasti u Stodu na jižním Plzeňsku, k činu se přiznal. V textových zprávách rodičům například napsal, že nechce mít nic s policií či že nestojí o celou odměnu, kterou otec dítěte nabídl, uvedl mluvčí plzeňské policie Libor Pilař.

Devítiletá dívka zmizela 13. října v pražské Troji. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od té doby pátraly po holčičce desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů. Rodiče dívky nabídli odměnu 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za jejím zmizením. Krátce poté se ale rodině ozvali vyděrači, kteří chtěli její tísnivé situace zneužít.

Policisté kromě případu z Plzně vyšetřují v souvislosti s výzvou rodičů pohřešované Anny i další případ vydírání. Minulý týden policie oznámila, že vypátrala a obvinila z vydírání dívčiných rodičů jednatřicetiletého muže z Ostravy. Údajně od nich požadoval peníze a rovněž vyhrožoval násilím na dívce. Policie ho stíhá na svobodě, za přečin vydírání mu hrozí vězení v délce šesti měsíců až čtyř let nebo peněžitý trest.

Stovky policistů opět pátraly po nezvěstné Aničce Janatkové
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška