Na německé silnice už jen se zimním obutím

Berlín - Dnes začíná v Německu platit povinné používání zimních nebo celoročních pneumatik při sněhu, ledu či břečce na silnicích. Změnu schválila minulý týden horní komora německého parlamentu. Jelikož zimní podmínky panují v těchto dnech na mnoha německých komunikacích, neměli by ani čeští řidiči mířící k západním sousedům zapomenout letní gumy vyměnit. Pokud je s nimi německá policie přistihne, hrozí za to pokuta 40 eur, tedy bezmála tisíc korun. Způsobí-li kvůli nevhodnému obutí auta navíc dopravní komplikace nebo nehodu, bude peněžitý trest dvojnásobný.

Novelizovaná silniční vyhláška zavádí povinnou zimní nebo celoroční výbavu pro všechny kategorie silnic a všechny druhy motorových vozidel s výjimkou autobusů s více než osmi místy k sezení a nákladních vozů nad 3,5 tuny, které mohou mít zimní kola jen na hnacích nápravách.

Jejich používání není nijak kalendářně omezeno a bude záviset na konkrétních podmínkách panujících na silnici. To už předem vyvolalo debaty, neboť nová pravidla nespecifikují, odkdy je vozovku možné považovat za namrzlou nebo zasněženou, aby na ni smělo vjet jen auto se zimními gumami.

Tento rébus ale v současnosti řidiči na mnoha místech Německa řešit nemusejí. Hlavně na jihu a východě země totiž pokryla silnice a dálnice bílá peřina nebo ledovka, které zkomplikovaly dopravu. Jen v Bavorsku, sousedícím s Českem, měly v noci na dnešek na svědomí více než stovku nehod, při nichž zemřel jeden člověk.

Z pneumatik je horké zboží. Sklady jsou prázdné

Nová povinnost a chladné počasí udělaly v těchto dnech ze zimních pneumatik v Německu „horké zboží“. Mnoho prodejců má sklady zcela prázdné, a to dokonce přes stoprocentní zvýšení cen. „Ten nápor už nemůžeme zvládnout. Všechno je pryč. Hlavně u nových modelů nejsou výrobci schopni poptávku uspokojit,“ říká obchodní poradce Ralf Grass z prodejny vozů BMW v Kleve.

Také policie si stěžovala, že nemá dostatek personálu, aby mohla dodržování nové povinnosti plošně kontrolovat.