Na zledovatělých chodnících se zranili lidé, kloužou i silnice

Praha – Na západě Čech byly dnes opět velké problémy na železnici. Hlavní trasa z Plzně do Bavorska je zcela mimo provoz, spadl na ni strom. Na silnicích stále pozor na ledovku, varování Českého hydrometeorologického ústavu platí na většině území až do večera. Nejvíce kluzko je na jihu Čech, především na Prachaticku. V Praze se dnes dopoledne propadla skleněná střecha v pasáži pražského Divadla v Dlouhé a dopadla poblíž skupinky dětí. Tři z nich odvezli záchranáři na preventivní vyšetření do nemocnice. Po dvoudenním sněžení se města a obce stále potýkají se sněhem. Kalamitní stav kvůli sněhu vyhlásili silničáři na Tachovsku a Rokycansku. Teploty se pohybují kolem nuly. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde, mimořádnosti na železnici naleznete zde.

Silničáři na Tachovsku, Rokycansku a jižním Plzeňsku vyhlásili kvůli namrzajícím silnicím a stromům padajícím pod sněhem kalamitní stav. „Zatím se nám daří udržet vše průjezdné, ale se zvýšenou opatrností,“ uvedl dispečer rokycanských silničářů Martin Bittner. Kalamitní stav v Kladně platí do odvolání. Město do úklidu zapojilo veškerou techniku. Povoláni byli také pracovníci veřejně prospěšných prací, několik strážníků městské policie a patnáct vězňů odsouzených za méně závažnou trestnou činnost. Město vyzvalo řidiče, aby vyjížděli jen v nutných případech. Sněhová nadílka dopoledne zpožďovala i letadla na ruzyňském letišti.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu - lidé by si měli dávat pozor na ledovku a náledí. Lékaři už od rána ošetřovali desítky zlomenin. Problémy trápí jak chodce, tak motoristy. Varování platí do čtvrtka - do čtvrtečního rána pro Čechy a po celý čtvrtek pro Moravu a Slezsko.

Video Vstup Jaroslava Kubery
video

Vstup Jaroslava Kubery

 
Trať Plzeň–Schwandorf stojí

Česko-bavorská železniční trať z Plzně přes Domažlice a Furth im Wald do Schwandorfu, po které jezdí i rychlíky z Prahy do Mnichova a Norimberku, je zablokována hned na dvou místech. Popadané stromy na české straně se sice už podařilo odstranit, neprůjezdná však zůstává německá část v úseku Schwandorf – Furth im Wald. Rychlíky na lince Praha–Mnichov/Norimberk jezdí pouze mezi Prahou a Plzní, ve zbytku trasy jsou zrušeny. Během odpoledne se tam podařilo zajistit alespoň částečně náhradní autobusovou dopravu. Mimořádná výluka je ohlášena až do večera.

Kde nejezdí vlaky

  • trať 180/875 DB Plzeň – Furth im Wald – Schwandorf (pouze rychlíky, do 23:59)

Ledová je většina silnic, sníh padá ze střech

Ledovka nejvíce trápí chodce a řidiče v Jihočeském kraji. Na jihu pršelo celou noc, srážky postupně namrzaly ve většině míst. Hlavní tahy byly s opatrností sjízdné, ledovka se tvořila především na vedlejších silnicích na Prachaticku a Českobudějovicku. U Chotovin na Táborsku se pod tíhou mokrého sněhu vyvrátil strom a spadl na projíždějící auto, řidiče nezranil. Led je na silnicích také v Plzeňském kraji, kde počasí komplikuje silniční dopravu jen o trochu méně než tu železniční. V kraji jsou teploty těsně nad nulou a prší. Náledí se tvoří také na Domažlicku. V sousedním Karlovarském kraji téměř po dvou dnech přestalo sněžit. Sníh ale zůstává na silnicích zejména nižších tříd. Na silnice navíc popadaly stromy. „Mezi Bečovem a Toužimí i Vojtanovem a Františkovými Lázněmi narazila auta do stromů, které spadly na silnici. Jejich řidiči už nestačili dobrzdit. Obě nehody se obešly bez zranění,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Špatná je situace i na východě Čech. V Královéhradeckém i Pardubickém kraji sněží nebo mrholí. Na hlavních silničních tazích většinou leží zbytky rozbředlého sněhu. Prší nebo sněží také v dalších krajích, silnice jsou ale zatím sjízdné. Například v Krkonoších dosahuje vrstva ujetého sněhu síly do pěti centimetrů.

Jaroslav Kubera, senátor za ODS:

„Senioři by v tuto chvíli vůbec neměli chodit ven. I když bude superuklizený chodník, vždy je v zimě možnost, že člověk uklouzne. Každý si může za poměrně levný peníz objednat pečovatelskou službu.“


V Praze podle mluvčí dopravního podniku Ilony Vysoudilové nejezdily ráno kvůli zapadlé výhybce tramvaje v okolí Malovanky. I během dopoledne měly některé tramvaje a autobusy zpoždění. Dopravní podnik žádá řidiče kamionů a osobních aut, aby si například v časové tísni nezkracovali cestu přes tramvajové koleje. V terénu je 130 vozů a stovky lidí čistí chodníky, doplnil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Rozmočený sníh prorazil skleněnou střechu v pasáži pražského Divadla v Dlouhé a zasáhl skupinku dětí. Tři z nich odvezli záchranáři na preventivní vyšetření do nemocnice. „Jedná se o lehká zranění, děti mají zhmožděniny hlavy a ramene,“ uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Skleněná střecha se pod vahou sněhu a ledu propadla také v pasáži Jiřího Grossmanna. Na Žižkově sníh padající ze střechy zranil mladého muže.

Řada lidí se na náledí zranila

Nemocnice se dopoledne začaly plnit pacienty. Například městská nemocnice v Ostravě ošetřila třikrát více pacientů s úrazy než běžný den. Nejvíce měli lidé poraněné končetiny, zlomené kotníky a zápěstí.