Devět manažerů IZIPu si za rok připsalo 59 milionů za nefungující projekt

Praha - Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) hýbe další skandál. V průběhu loňského roku totiž společnost IZIP, která spravuje elektronické zdravotní knížky, poslala za mzdy svým devíti zaměstnancům na účty 59 milionů korun. Peníze šly především z peněz pojištěnců VZP. Přestože projekt do nynejška nefunguje tak, jak by měl, každý z manažerů si průměrně vydělal 546 tisíc korun hrubého měsíčně. Přitom zdravotní údaje o pacientech sdílí přes internet jen minimum lékařů. Informace uvedla s odvoláním na výroční zprávu společnosti Mladá fronta Dnes, VZP si v reakci na tuto informaci vyžádala od IZIPu vysvětlení nákladů.

„Je to velmi nadprůměrné odměňování, i když pro mě je důležitější, aby služba začala přinášet úspory. Teď je evidentní, že systém nefunguje. Ordinace aktivně nespolupracují,“ uvedl šéf správní rady VZP a poslanec ODS Marek Šnajdr. VZP loni do firmy poslala asi 290 milionů korun. Šnajdr naznačil, že pojišťovna by mohla IZIPu přiškrtit kohoutek s financemi.

Manažerům přiteklo 59 milionů, IZIP vykázal zisk pouhých pět milionů

Manažeři firmy IZIP přitom pobírali a pobírají srovnatelné odměny jako nejlépe placení zahraniční manažeři velkých českých firem. Platy českých manažerů se totiž pohybují od 200 tisíc do 500 tisíc korun. „IZIP platí jako těm nejlepším top manažerům,“ poznamenal analytik Karel Palata z poradenské společnosti Hewitt. Firma přitom vykázala zisk pouhých pět milionů po odečtení platů.

Navíc společnost IZIP nepracuje na databázi elektronických zdravotnických knížek sama. Na subdodávkách se podílí firma MD Access, která sídlí na stejné adrese a v jejímž představenstvu sedí stejní lidé jako v IZIP. Loni měla v průměru během roku 44 zaměstnanců, kterým na mzdových nákladech vyplatila přes 60 milionů, což představuje na jeden měsíční úvazek 114 tisíc korun.

VZP žádá vysvětlení

„VZP si vyžádala vysvětlení a doložení výše nákladů a zdrojů, které byly použity na jejich krytí. Společnost IZIP má samozřejmě právo odměnit svoje manažery, pokud však nemá být zpochybněna efektivita vynakládání těchto prostředků, musí být zřejmé, že míra ziskovosti společnosti i odměňování jejích zaměstnanců je přiměřená,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

VZP podle něj poskytla vstupní investici pro vytvoření potřebné infrastruktury a získání dostatečného počtu klientů. Nyní bude podle Roda požadovat efektivní využívání systému a návratnost finančních prostředků, konkrétně úsporu peněz vydávaných z všeobecného zdravotního pojištění. „Znamená to, že v další etapě budou úhrady za službu IZIP jednoznačně odvozeny od úspěšnosti fungování systému a účelnosti vynakládaných prostředků,“ vysvětlil.

IZIP provozuje pro VZP elektronické zdravotní knížky (EZK) se zdravotními daty zhruba 2,3 milionu z 6,5 milionu pojištěnců, kteří knížku mají. VZP už za elektronické knížky zaplatila přes miliardu korun. Měsíční paušál firmě IZIP, která systém provozuje, je 20 milionů korun.