V gymnáziu v Hrabůvce zakončili projekt o komunismu

Ostrava - Studenti gymnázia v Ostravě-Hrabůvce se věnovali celý rok speciálnímu projektu Cesta dějinami - období komunismu. Mladí lidé, kteří se věsměs narodili až po sametové revoluci, se o tomto období českých dějin dozvídali formou přednášek a exkurzí. Slavnostního zakončení projektu se zúčastnil i europoslanec Evžen Tošenovský a gymnazisté z Polska.

Studenti zakončili projekt svérázným způsobem. Pro své kolegy a hosty připravili pásmo u nás dříve zakázané literatury, zpěváků a budovatelských písní. "Součástí projektu byly exkurze, které měly představit studentům a to jak v Polsku, tak v České republice místa, která jsou spjata s obdobím komunismu. Studenti měli možnost navštívit třeba Ústav pro studium totalitních režimů v Praze, navštívili jsme také tábor Vojna, bývalé uranové doly," popisuje náplň projektu Cesta dějinami-období komunismu jeho iniciátor Vojtěch Vlček.

„Dozvěděl jsem se hodně třeba o pracovních táborech, jak to tam vypadalo, že to byly v podstatě stejné tábory, jako byly koncentrační tábory v Německu,“ říká student Jakub Novák. Během roku museli studenti připravit prezentace z různých oborů spojené s obdobím komunismu. Na slavnostním zakončení nechyběla ani dobová výzdoba. „Mně se velmi líbí, že je to nenucené, že to umožňuje těm dětem, studentům, se nad tím zamyslet, co to bylo za hloupost,“ řekl europoslanec Evžen Tošenovský. Dobu a zločiny komunismu přišel studentům přiblížit pan Leo Žídek, který zažil období perzekuce na vlastní kůži.

„Komunismus vnímám jako ideologii zla. Ale beru to jako dobrou zkušenost pro budoucnost naší mladé generace,“ tvrdí předseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek. „Je dobré studentům připomínat, co se skutečně v období komunismu odehrávalo. Aby se nedomnívali, že to byla idylka, že bylo všechno levné, všichni měli práci, ale skutečně připomínat ty strašlivé zločiny,“ myslí si iniciátor projektu Vlček. Projekt byl spolufinancován z Fondu mikroprojektů Evropské unie.

Studenti vítající hosty s mávátky
Studenti vítající hosty s mávátky
Více fotek
  • Studenti vítající hosty s mávátky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2168/216764.jpg
  • Nástěnka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2168/216765.jpg