Strany se stále častěji chtějí ptát svých přízniců, co mají dělat. Proč?

Praha - Šéfové politických partají si čím dál častěji nechávají radit od svých spolustraníků, řadových členů. S principem závazných referend přišly krátce po volbách Věci veřejné. I když se tomu ostatní strany vysmívaly, teď je začínají napodobovat a čím dál tím častěji zavádí různá závazná politická referenda a ankety, kterými se pak předsedové těchto partají řídí. A co to vlastně může znamenat? Buď českým politikům dochází odvaha, nebo začali konečně naslouchat hlasům svých členů a sympatizantů.

První s takovou praxí přišli véčkaři, kteří vloni hlasovali o tom, jestli má strana vstoupit do vlády. A jejich nápad se evidentně ujal. Minulý víkend si princip podobného referenda prostřednictvím SMS zpráv zavedli také lidovci. Pozadu nechtějí zůstat ani sociální demokraté. „Vnitrostranická referenda jsou věcí dobrou a určitě bychom je měli hodně využívat,“ dodává k tomu sociální demokrat David Rath. 

Věci veřejné se inspirovali v západní Evropě: „Posun k participativní demokracii je znatelný v celé západní Evropě, třeba v Německu či dalších státech, takže jdeme s tímto trendem,“ dodává Viktor Paggio, poslanec za VV. 

Reportáž Lukáše Dolanského (zdroj: ČT24)

Petr Just

„Ta jistá programová a ideová vyprázdněnost, která v těch dnešních politických stranách je, může být zakrývána tím, že se budou ptát svých členů a sympatizantů, co mají dělat.“

Tento způsob politiky se mnohým může zdát alibistický, neboť se tak politici pomocí různých anket a referend mohou zbavovat zodpovědnosti a případně tak zakrývat i dostatek odvahy sami se rozhodnout. Třeba první prezident Tomáš Masaryk říkal, že skutečná demokracie nastane, až si lidé budou rozhodovat o všem skutečně přímo. S takto širokým pojetím ale mnoho dnešních politiků - především z ODS či TOP 09 - nesouhlasí. „Chcete se v přímé demokracii zeptat českého národa, co si myslí o trestu smrti, o některých otázkách zahraničně politických či vojenských?“ Tak ukazuje Petr Gazík (STAN), předseda poslaneckého klubu TOP 09, jak nebezpečné může být, kdyby o některých věcech rozhodovali sami lidé. 

A jako příklad ukazují politologové chování bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který se ke konci své kariéry v čele ČSSD rozhodoval jen a pouze v souladu s průzkumy veřejného mínění. Třeba když vehementně trval na rušení zdravotních poplatků či bojoval proti radaru. Právě taková politika - a málo odvahy - může nakonec podle politologů spíš státníkovi zlomit vaz.

  • Ideová konference Věcí veřejných autor: www.veciverejne.cz, zdroj: www.veciverejne.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2170/216936.jpg
  • Petr Gazdík (Starostové) a Miroslav Kalousek (TOP 09) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1788/178703.jpg
  • Volby 2010: Smutní sociální demokraté autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1690/168914.jpg