Další trik pražských taxikářů - vymění vám kreditku

Praha - Pokud platíte v Praze v taxíku platební kartou, buďte velmi opatrní. Sdružení pro bankovní karty totiž v listopadu zaznamenalo v metropoli několik případů, kdy taxikář cestujícímu při platbě kartu vyměnil za cizí. Tu původní si nechal a později z ní vybral peníze. Nová praxe tak jen podtrhuje už nyní velmi špatnou pověst pražských taxikářů, před kterými varují bez výjimky všichni zahraniční průvodci.

Desetiminutová cesta z Holešovic do Vysočan taxíkem se Štěpánu Hruškovi a jeho přátelům značně prodražila. Vůz si zastavili na ulici. Když chtěli platit hotově, taxikář si řekl o kartu s tím, že nemá drobné na vrácení. „Říkal, že není PIN správně, proto si vezme hotovost,“ vzpomíná si pan Hruška. Řidič ale mezi tím stihl kartu vyměnit. Tu původní si nechal a vzápětí z ní vybral víc než 4 000 korun.

Případ bohužel není jedinou výjimkou. „Všechny případy se staly v noci, když nebyl dostatek světla. Proto si zatím žádný klient činu v tu chvíli nevšiml,“ varuje uživatele taxíků Karel Kadlčík ze Sdružení pro bankovní karty s tím, že pokud po platbě v taxíku zjistíte, že máte cizí platební kartu, tu svoji hned zablokujte a obraťte se na policii.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Dimo taxi, nebo protřelý podvodník?

Policisté už případ prošetřují jako zneužití platební karty. Podrobnosti zatím nedodávají ani se nevyjadřují k celkovým počtům obdobných případů. Vyšetřovatelé nechtějí ani ukázat na konkrétní taxislužbu. Podle pana Hrušky uvedl taxikář, že jezdí pro společnost Dimo taxi, ale také mohl lhát. „To vylučuji, kdyby k něčemu takovému došlo, tak budu první, kdo to bude vědět,“ brání se jednatel společnosti David Franc.

Česká spořitelna v posledních měsících zaznamenala u svých klientů několik podobných případů. „Nejdůležitější je mít kartu na očích, vědět, co se s ní děje, při zadávání PIN si jej zakrýt, aby ho nemohl nikdo odpozorovat,“ opakuje rady mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Magistrátní odbor, který taxi službu kontroluje, varuje i před dalšími triky. Řidič si například v jednom případě místo 700 strhl z účtu cestujícího 7 000.