Sníh uzavřel řadu silnic i přejezd v Harrachově, čeká nás opět mráz a sněžení

Praha/Ostrava - Sníh opět komplikuje dopravu, a to hlavně na Liberecku a na Moravě, kde po celý den sněží. Meteorologové varují před intenzivním sněžením, které k večeru a v noci ještě zesílí. Do středy napadne na celém území Česka asi deseticentimetrová vrstva sněhu. Na řadě míst blokují provoz nehody a uvízlé kamiony. Silničáři ve 21:00 uzavřeli až do odvolání pro kamiony hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku. Kvůli intenzivnímu sněžení a silnému větru je tam pro nákladní vozy silnice I/10 nesjízdná, a policie je proto bude odstavovat už v Desné. Zřejmě nejhorší situace je v severní a západní polovině republiky, kde silničáři uzavřeli několik komunikací. Dlouhé kolony dnes dopoledne opět stály na novém úseku Pražského okruhu. Kamiony kvůli množství sněhu nemohly od pondělního dopoledne projet po silnici z Ostravice na Bílou na Frýdecko-Místecku, která je hlavním tahem z Ostravska na Slovensko, dnes ve 20:00 ji silničáři pro kamiony znovu otevřeli. Hromadná nehoda potom zablokovala dálnici D8 na hranicích s Německem. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde, mimořádnosti na železnici naleznete zde.

Sněžení se vyskytuje na většině uzemí a stále přibývá. Nejhorší ale republiku ještě čeká, přes noc má napadnout až 30 centimetrů sněhu. Nejintenzivnější sněžení očekávají meteorologové ve vyšších polohách na severu Čech a také na Českomoravské vrchovině. Silný vítr bude tvořit sněhové jazyky a závěje, upozornil Český hydrometeorologický ústav. V dalších dnech budou také mrazy s teplotami až 20 stupňů pod nulou.

Stojí drážďanská dálnice i beskydská silnice

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Hromadná nehoda zkompikovala v podvečer provoz na česko-saské dálnici D8 resp. A17. Kvůli nehodě na hranicích byl až do sedmi hodin uzavřen směr na Drážďany. Problematické přitom bylo i vyhlášení objížďky. Kvůli dlouhodobé uzavírce v Hřensku zbyl pouze hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána, který však byl k dispozici pouze osobním autům.

Další nehoda zastavila provoz na rychlostní silnici R7 za Prahou ve směru na Slaný. Auta jsou odkláněna přes Tuchoměřice a Středokluky.

Hlavní tah z Ostravska na Slovensko je opět volný i pro kamiony. Silnici I/56 z Ostravice na Bílou na Frýdecko-Místecku, která byla pro nákladní dopravu uzavřena téměř nepřetržitě od pondělního dopoledne, specializovaná firma zbavila ledu a uježděného sněhu a dnes ve 20:00 ji silničáři pro kamiony znovu otevřeli. V Beskydech momentálně nesněží. Podle dispečera je silnice důkladně vyčištěná a nehrozí, že by se opakovala situace z posledních dvou dní, kdy se přes Beskydy na Slovensko a opačným směrem dostali jen řidiči osobních aut.

Rychlostní silnice R48 je naproti tomu po nehodě kamionu na 56. kilometru mezi Hnojníkem a Dobrou ve směru na Frýdek-Místek zcela průjezdná. Kamion tam prorazil svodidla a silnici od 9:00 blokoval. Bouralo se i na silnici mezi Prahou a Slaným, kde došlo ke třem dopravním nehodám.

Zřejmě nejchladněji bylo v noci na dnešek v Horské Kvildě na Klatovsku. Podle meteorologů českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu tam o půlnoci klesla teplota na minus 28 stupňů.

V Praze začalo k ránu sněžit. Sypače vyjely zatím jen na hlavní tahy. Na Pražském okruhu dnes dopoledne opět stály nebo pomalu popojížděly dlouhé kolony aut. Potíže byly hlavně ve směru na dálnici D5, kde si od rána několik kamionů prorazilo pneumatiky a zůstaly stát ve vozovce. Ranní nehody se podařilo odstranit, další ale přibyly, doplnila mluvčí policistů Eva Miklíková. Kolem poledne se však situace uklidnila. V případě potřeby policie nadále reguluje provoz uzavíráním Cholupického i Lochkovského tunelu a také snižováním rychlosti.

V republice sněží, zapadalo šest silnic

Na Vsetínsku stále sněží, dopravu kromě čerstvé sněhové nadílky komplikuje i silný vítr. Menší cesty pokrývá 10 až 15 centimetrů vysoká vrstva ujetého sněhu a místy se také tvoří sněhové jazyky. Sněhové přeháňky trápí řidiče i ve zbylých okresech Zlínského kraje.

Počasí v noci a ve středu

V noci bude stále sněžit, padat má až do středečního poledne. Výstraha platí pro Karlovarský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj, pro Vysočinu, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Teploty v noci klesnou až k -10 stupňům Celsia, ve středu bude -3 až -7 stupňů.

Na Vysočině stále padá další sníh. Všechny silnice jsou sjízdné, ale je třeba velká opatrnost. Během dne museli krajští hasiči zasahovat u 24 nehod. Jejich počet se nejspíš ještě zvýší, sněžení totiž zřejmě neustane ani v noci, má navíc foukat, takže se budou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Na hornatém severu Olomouckého kraje přes noc napadalo průměrně pět centimetrů sněhu a další sněžení začalo odpoledne. „Situace se bude zřejmě zhoršovat, protože do rána by mělo napadnout poměrně hodně sněhu. Místy se na silnicích také tvoří sněhové jazyky,“ řekl dispečer šumperských silničářů. V nižších polohách regionu jsou hlavní silnice mokré, na vedlejších tazích leží rozbředlý sníh.

V Pardubickém kraji napadl další sníh. Ve výše položených oblastech sněží, od středních poloh jsou sněhové přeháňky. „Sněhové jazyky se tvoří zejména od 600 metrů nad mořem v oblasti Žamberka, Lanškrouna, Králík a na silnici I/34 z Hlinska přes Poličku do Svitav. Nákladní doprava má také problémy se silným nárazovým větrem, zvláště po výjezdu z lesních úseků,“ doplnil vedoucí inspektor provozů Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal.

Uzavřené silnice

  • I/56 Ostravice – Staré Hamry – Bílá, okr. Frýdek–Místek – pro nákladní vozidla, osobní projedou kyvadlově se zdržením.
  • II/210 Mnichov stáčírna – Poutnov, okr. Cheb
  • II/223 Horní Halže – hotel Nástup, okr. Chomutov
  • II/223 Výsluní – Rusová, okr. Chomutov
  • II/240 Polepy – Chodouny, okr. Litoměřice
  • III/2194 Nové Hamry – Jelení, okr. Karlovy Vary
  • III/22319 Volyně – Třebiška – Výsluní, okr. Chomutov

Zdroj: NDIC

Na Chomutovsku jsou uzavřeny tři krušnohorské silnice, další cesta je neprůjezdná kvůli ledu na Litoměřicku. „Jsou to odkryté náhorní roviny, kde silný nárazový vítr dělá sněhové jazyky,“ vysvětlil důvod uzavírek operátor NDIC Igor Polanský. Silničáři nechtějí na zasněžené komunikace posílat frézy, dokud nepřestane foukat vítr.

Motoristé bez zimní výbavy by vůbec neměli vyjíždět. Sněhové řetězy a lopaty nyní využijí řidiči podle silničářů i přímo ve městech.

S úklidem pomáhají nezaměstnaní

Lidé, kteří hledají práci, jsou vítáni ve službách řady měst. Například v Jihlavě, kde stálí zaměstnanci nestíhají uklízet chodníky, dostali dříve nezaměstnaní lidé lopaty a dohlížejí na to, aby nezapadaly především zastávky MHD. Nezaměstnané lidi najalo pro úklid zasněžených chodníků také Nové Město na Moravě. Tam navíc projíždějí po chodnících čtyřkolky, které s odklízením sněhu také pomáhají.

Vlaky zastavilo auto na přejezdu

Na železnici dnes počasí větší problémy nezpůsobilo. Stalo se ovšem několik nehod. Celé odpoledne nejezdily vlaky v úseku Třebechovice pod Orebem - Týniště nad Orlicí. Na železničním přejezdu se tam srazil vlak (Vamberk - Hradec Králové hl.n.) s osobním autem. Nehodu nepřežil dvacetiletý řidič, který ignoroval světelnou výstražnou signalizaci. Ráno přišel o život také muž, který přímo na nádraží v Kralupech nad Vltavou vkročil pod projíždějící rychlík.