Kauza zpronevěry zlínských silničářů - jednatel i účetní zproštěni viny

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes zprostil bývalého jednatele Správy a údržby silnic Zlínska (SÚS) Petra Hrančíka i účetní Hanu Houšťovou obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Oběma hrozily až tři roky vězení. V kauze byla v říjnu za zpronevěru zhruba 11 milionů korun pravomocně na 7,5 roku odsouzena další bývalá účetní SÚS Jitka Weberová a za pomoc ke zpronevěře na dva roky podmíněně odložené na čtyři léta i její manžel Dušan.

Hrančík přitom v červnu dostal u krajského soudu dvouletý trest podmíněně odložený na tři roky a zákaz výkonu funkce ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev na čtyři roky, Houšťová pak trest 1,5 roku s podmínkou na dva roky. Spolu s Weberovými byli zavázáni i k náhradě škody. Olomoucký vrchní soud sice v říjnu zamítl odvolání Weberových, ale Hrančíkovi a Houšťové vyhověl a věc vrátil první instanci.

Krajský soud tak dnes zjišťoval, jak obžalovaní přistupovali k plnění svých povinností jednatele a osoby vedoucí účetnictví či objasňoval vztah mezi Houšťovou a Weberovou. Podle obžaloby Houšťová nekontrolovala účetnictví, a umožnila tak Weberové připravit firmu o miliony. Houšťová tvrdila, že měla s kolegyní uzavřenou dohodu o provedení práce na ekonomické činnosti, která nezahrnovala vedení pokladny a bankovního účtu, které prý SÚS Houšťové nikdy nepředala.

Video Iveta Šperlichová, předsedkyně senátu krajského soudu ve Zlíně o případu
video

Iveta Šperlichová, předsedkyně senátu krajského soudu ve Zlíně o případu

Hrančík na případ sám poukázal

Podle obžaloby Weberová v letech 2006 až 2008 například převedla peníze na účet svého manžela i dalších dvou osob a zpronevěřila i peníze z pokladny. K tomu vědomě navyšovala a vybírala peníze na mzdy zaměstnanců a rozdíl mezi vyplacenou a vybranou částkou si nechala. Ženě již dříve kroměřížský soud zakázal působení v obchodu a službách ve funkcích s hmotnou odpovědností. Vrchní soud jí v říjnu kromě vězení uložil i zákaz výkonu ekonomických a účetních funkcí na sedm let.

Hrančík sám předloni v květnu případ otevřel. Údajně nalezl falšované doklady, na něž upozornil zřizovatele SÚS, kterým je Zlínský kraj. Krajská rada následně muže odvolala z funkce, neboť prý „špatně nastavil vnitřní kontrolní mechanismy, které poté údajně dovolily s účetnictvím manipulovat a zkreslovat údaje“. Policie posléze obvinila i jeho. Hrančík se hájil, že na nesrovnalosti prý kvůli padělaným dokladům dříve přijít nemohl.

Jitka Weberová
Zdroj: ČT Brno
Autor: ČT Brno