Klaus jmenuje místopředsedou Nejvyššího soudu Romana Fialu

Praha - Prezident Václav Klaus jmenuje v pátek soudce Nejvyššího soudu (NS) Romana Fialu do funkce místopředsedy této instituce. Fiala nahradí Pavla Kučeru, který odchází ke konci roku do důchodu. Kučera nedávno sám rezignoval na funkci soudce, a vyhnul se tak dočasnému zproštění funkce kvůli kárnému řízení souvisejícímu s kauzou senátora Jiřího Čunka. Pětačtyřicetiletý Fiala je soudcem Nejvyššího soudu od roku 2002, je členem občanskoprávního a obchodního kolegia.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová řekla, že Fiala nebyl mezi kandidáty, které Klausovi sama navrhla. „Nicméně s důvěrou jsem tuto volbu přijala,“ uvedla Brožová. Doufá v to, že spolu s Fialou utvoří tým.

Kárné řízení s Kučerou započalo na popud jeho nadřízené Brožové, která ho vinila z ovlivňování vyšetřování údajné Čunkovy korupční kauzy. Pražský vrchní soud dal předsedkyni NS v září za pravdu a nepravomocně zbavil Kučeru funkce soudce. Následovalo dočasné zproštění funkce ze strany ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a poté rezignace Kučery, po které Pospíšilův krok pozbyl platnosti. Začala běžet zákonná tříměsíční lhůta, v níž Kučera po rezignaci ještě zůstává soudcem. Kárný senát Nejvyššího soudu hned poté musel kárné řízení s Kučerou zastavit.

Brožová však koncem listopadu vyřadila Kučeru z rozhodovacího procesu soudu, takže už od té doby nemůže soudit. Na základě nového rozvrhu práce se nestal členem žádného trestního senátu, předsedkyně mu ponechala jen výkon jeho kompetencí místopředsedy. Brožová rozhodnutí odůvodnila ztrátou důvěry, Kučera to označil za bezprecedentní opatření.