Matka týraných hochů z Kuřimi bude z vězení platit výživné

Brno - Matka obou týraných chlapců z Kuřimi, která si nyní odpykává devítileté vězení v Opavě, bude na děti platit výživné. Soud každému z hochů přiřkl 1 000 korun měsíčně. Děti strávily delší čas v centru Klokánek, od února jsou ale plně v péči otce, který o jejich týrání nevěděl a s celou kauzou neměl nic společného. Mauerová, která ve věznici pracuje ve skladu, chce na děti platit co nejvíce. Přiznané výživné tvoří maximální částku, jakou může odsouzená platit.

Chlapci byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Šestice pachatelů tam děti zavírala do klecí, bila, řezala, topila a pálila cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy.

Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty. V jejím čele měl stát Josef Škrla - otec odsouzených Barbory a Jana, který si údajně vytvořil skupinu odštěpenou od Hnutí Grálu. Skutečný motiv týrání se ale nepodařilo vypátrat. V kauze padly vysoké tresty. Nejpřísnější, ve výši deseti let za mřížemi, dostala teta chlapců - jedna z hlavních iniciátorek týrání.