Záhady 17. listopadu: Kniha, která zpovídá obě strany

Praha - Je možné vytvořit knižní dílo, které by mapovalo rozdílné politické názory společnosti v éře socialistického Československa? O tento počin se pokouší nová kniha Záhady 17. listopadu s podtitulem Svědectví po 21 letech autorů Karla Sýse a Dušana Spáčila. Ti spojili dohromady v devíti rozhovorech svědectví jak tehdejších signatářů Charty 77, tak i předních komunistických vůdců a zastánců někdejšího režimu. Tedy lidí, kteří před rokem 1989 stáli na opačné straně pomyslné barikády. Kolik záhad kniha skutečně odhaluje, posoudí nicméně nejlépe historici, kteří se tehdejší dobou zabývají.

Do hledáčku autorů se dostali přední komunisté tehdejší doby jako Karel Urbánek, Rudolf Hegenbart nebo Jaromír Sedlák, někdejší poradce premiérů Lubomíra Štrougala a Miloše Zemana, který nabízí pohled na dění v socialistickém Československu jako hru zpravodajských sil. Ti přicházejí s vlastní verzí dění kolem listopadu 1989.

Jan Ruml:

„Pojďme prostě dát tu kolektivní paměť každý zlášť dohromady, ať se vytvoří mozaika názorů, jak to tehdy bylo.“

Vedle nich naopak stojí tehdejší mocí pronásledovaní, jako byl například novinář Petr Uhl, chartisté Jan Ruml nebo Stanislav Devátý. Ten k celému projektu dodává: „Abych pravdu řekl, já jsem ani nevěděl, kdo v té knížce bude. Bylo mi akorát řečeno, že tam budou nějací aktéři z minula, kteří stáli na druhé straně. Ale konkrétně jsem neměl tušení.“

Rozhovory s jednotlivými aktéry jsou v knize za sebou řazeny tak, aby se střídaly názory odpůrců i příznivců minulého režimu. Za zmínku stojí i osobnost devátého ze zpovídaných - kovaného komunisty, který vystupuje anonymně s přesvědčením, že jak říká, má k tehdejšímu dění co říct: „Jsem už produkt socialistické výchovy a vzdělání. Pionýr, svazák, později člen KSČ a její funkcionář. Pocházím z dělnického pytle, z komunistické rodiny. To prostředí, které mne formovalo, v něm jsem si utvářel světonázor.“

Karel Sýs:

„Záhada je cenná, jsme-li odhodláni vyřešit ji sami, bez nápovědy. Já jsem si záhadu 17. listopadu pro sebe už vyřešil. Teď je řada na čtenářích této knihy.“

„Ta kniha by chtěla zmapovat nová svědectví lidí, kteří se teď najednou odhodlali říct, co dřív neřekli,“ domnívá se autor celého projektu Karel Sýs. Druhý z autorů Dušan Spáčil své dílo vidí jako potvrzení toho, že velmi různorodé názory a protikladná svědectví o tomtéž mohou odhalit dosud neobjevenou realitu: „Tahle kniha je totiž…dalším úpěnlivým pokusem o důkaz toho, že svoboda znamená především pustit ke slovu i toho, s kým nesouhlasíme.“