Výpověď dalo přes tři a půl tisíce lékařů

Praha - V českých a moravských nemocnicích podalo v rámci akce lékařských odborů výpověď 3 576 z přibližně 16 000 lékařů. Postižených je 78 ze zhruba 200 nemocnic v Česku. Nejhorší je zřejmě situace na Vysočině, kde podalo výpověď osmdesát procent lékařů. Celkem největší je počet výpovědí v Moravskoslezském kraji, a to přes pět set. Na tiskové konferenci to dnes oznámili zástupci Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Předseda klubu Martin Engel očekává, že do konce roku výpovědi přibudou, možná jich bude i víc než 4000. V cizině se zatím zvýšený zájem českých lékařů neprojevuje.

Vedle Vysočiny a Moravskoslezského kraje je vážná situace také ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou lékaři 1. března do práce. Hrozí, že se budou uzavírat některá oddělení, možná i celé nemocnice, a péče se omezí jen na akutní. Ministr Leoš Heger (TOP 09) vyzval v pátek lékaře, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů. V neděli řekl, že očekává odchod maximálně 700 z nich. „Jestli jich odejde z těch 4 000 maximálně 700, 800 lékařů, tak to pro mě bude velké překvapení,“ konstatoval ministr. Očekává prý, že lékaři budou nakonec „rozumní“ a neodejdou.

Podle Engela není ani tak důležité procento výpovědí z celkového počtu lékařů, jako o to, ze kterých oborů jsou. „Z klíčových oborů jako anesteziologie, chirurgie, interna a zobrazovací metody, je výpověď od 70 procent lékařů,“ upřesnil. Lékařské odbory by vyzvaly lékaře ke stažení výpovědí jen v případě, že by dostaly akceptovatelnou nabídku. Jaká by konkrétně měla být, nechtěl Engel upřesnit, dokud nabídka skutečně nepřijde.

Video Brífink lékařského odborového klubu
video

Brífink lékařského odborového klubu

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel:

„Škoda na zdravotním systému v případě, že by nás nevyslyšeli, není dvacetiprocentní, ale z mého pohledu minimálně sedmdesátiprocentní. Rozhodně by nemohla být zachována akutní péče, neřkuli léčba chronická.“

Většina lékařů dostala nabídku vrátit se v březnu zpátky do své nemocnice. Odboráři o tom zatím nechtějí ani slyšet. Proto se kraje a ministerstvo už začaly na vyhrocenou zdravotnickou situaci připravovat, s krizovými scénáři ale ještě vyčkávají, dokud nebudou znát konkrétní počty odcházejících lékařů a obory, v nichž budou chybět. Odboráři je zveřejní na konci roku.

Petr Vašek, redaktor, Hospodářské noviny:

„Pokud si lékaři nevymýšlejí, tak nás tu 1. března čeká největší zdravotnická krize od roku 1989.“

Nábor nemocničních lékařů v akci Děkujeme, odcházíme trval dva měsíce a vyvrcholil minulý týden návštěvou pěti pražských fakultních nemocnic. Platové požadavky lékařů podpořily lékařské kapacity jako profesor Pavel Pafko či neurolog profesor Pavel Kalvach. Lékaři chtějí odejít za lepšími platy do ciziny nebo si otevřít soukromou ambulanci. Heger ale domluvil se zdravotními pojišťovnami, že smluvní síť rozšiřovat nebudou.

Splnění požadavků doktorů by stálo šest miliard

Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50 000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70 000 korun základního platu bez služeb a přesčasů. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard.

Sousední země zvýšený zájem o práci nezaregistrovaly

Žádný zvýšený zájem českých lékařů o možnost působení v cizině se ale zatím v zemích Evropské unie neprojevuje. Nárůst žádostí nezaregistrovaly příslušné úřady v Německu, Rakousku ani ve Velké Británii, kam by mohli někteří zdravotníci směřovat. „Dotazy od českých lékařů a lékařek máme pořád. Důvodem je blízkost a sousedství obou zemí. Nemyslím si ale, že by jich teď bylo nějak více než jindy,“ řekla Nathalie Holzerová z mezinárodní kanceláře Rakouské lékařské komory, která poskytuje rady a pomoc doktorům z EU i jiných zemí.

Počet výpovědí v jednotlivých nemocnicích:

- FN Hradec Králové  190
- FN Sv. Anna - Brno 154
- FN Bohunice - Brno  91
- FN Olomouc 115
- Zlín 128
- Pardubice 100
- Jihlava 109
- FN Bulovka - Praha 161
- FN Thomayerova - Praha 110
- Městská nemocnice Ostrava 97
- Frýdek - Místek 87
- Třebíč 69
- Opava 93
- Kyjov 64
- Nový Jičín 56
- Ústí nad Labem 59
- Karlovy Vary 59
- Havířov 61

Zdroj: LOK-SČL