Rekordní pokuta pro Liberec platí, rozhodl ÚOHS

Brno - Antimonopolní úřad potvrdil rekordní pokutu tři miliony korun pro město Liberec. Důvodem jsou závažná pochybení v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem a diskriminace potenciálních uchazečů o zakázku. Pokuta je druhá nejvyšší, jakou kdy antimonopolní úřad za chyby ve veřejné zakázce uložil. Sankce je zároveň nejvyšší, jakou kdy za pochybení u veřejné zakázky dostali zástupci správy či samosprávy. Pokutu ve stejné výši ÚOHS v minulosti uložil ještě Zlínu, letos ji však snížil na 800 000 korun.

Město Liberec podle ÚOHS nesprávně vyloučilo společnost AVE odpadové hospodářství a firmu SITA CZ. Nabídka AVE přitom činila 823 milionů korun a byla o více než 300 milionů levnější než nakonec vybraná nabídka společnosti A.S.A Liberec. Liberec podle ÚOHS stanovil podmínky, jejichž část diskriminovala potenciální zájemce s lepšími nabídkami. Město po uchazečích požadovalo, aby předložili souhlas Libereckého kraje k provozování sběrného dvora.

V tendru tak mohly uspět pouze firmy, které tento souhlas v minulosti již dostaly nebo sběrný dvůr opravdu provozují. Diskriminovány byly ty firmy, které souhlas v době zahájení tendru neměly, ale které by případně mohly předložit výhodnější nabídku a dotyčný souhlas získat později. A to i přesto, že vítěz měl začít poskytovat své služby městu až rok po vypsání tendru.

Video Reportáž Lucie Pokorné a Milana Brunclíka
video

Reportáž Lucie Pokorné a Milana Brunclíka

Město zároveň diskriminovalo ty firmy, které v době vypsání výběrového řízení neměly v Liberci své provozovny, tedy sběrný dvůr a administrativní budovu. Firmy by přitom mohly do začátku plnění smlouvy tyto náležitosti zajistit. „Zadavatel svým postupem mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť jeho důsledkem bylo omezení soutěžního prostředí,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Bývalé vedení města v čele s ODS se ale brání, zakázka prý byla vypsaná standardně a tendr nikoho nediskriminoval: „My jsme chtěli pouze nějaký doklad o tom, že má společnost práva k tomu, aby ten sběrný dvůr mohla zřídit. Je to spíše účelový konkurenční boj,“ uvedl bývalý primátor Jiří Kittner (ODS). Nové vedení města se chce proti pokutě bránit u soudu. Zároveň ovšem musí řešit, kde by na pokutu vzalo peníze. V rozpočtu na příští rok už totiž teď chybí 600 milionů korun. „Tři miliony je významná částka, která ve chvíli, kdy hledáme každou korunu, ještě zatíží rozpočet, který je už tak napjatý,“ podotkl primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec).