Kontaktní čočky z internetu mohou způsobit važné zdravotní obtíže

Praha – Kupovat čočky nebo roztoky na jejich čištění na internetu není tak úplně bez rizika, jak si lidé často myslí. Pokud je totiž prodejce neskladoval tak, jak se má, může si zákazník přivodit zánět oka, v krajním případě i jeho trvalé poškození. Zkažený nebo nekvalitní roztok na kontaktní čočky přitom laik nepozná, je bez zápachu i zbarvení. Čočku ale vůbec nevyčistí a může způsobit i infekci. Kontaktní čočky se těší stále větší oblibě. Podle optiků je namísto brýlí nosí už každý třetí Čech, který má problémy se zrakem.

Nákupy přes internet jsou pro lidi většinou cenově výhodné. V kamenných obchodech například stojí 350 mililitrů roztoku kolem čtyř set korun, na webu se dá sehnat za polovinu i levněji. Právě nízká cena a neautorizovaný obchodník ale znamenají největší riziko, protože internetový prodej roztoků a čoček nikdo nekontroluje.

Výrobce obvykle s internetovým prodejcem nespolupracuje, může tak pouze protestovat nebo upozorňovat na případné nedostatky tohoto prodeje. „Materiál, který se usadí na kontaktní čočce, je živnou půdou pro bakterie… Může vzniknout velmi rozsáhlý zánět předního segmentu očního s komplikacemi,“ upozornil zástupce přednosty oční kliniky ÚVN Praha Petr Výborný.

Prokázat, že zánět způsobil zkažený roztok, je obtížné

Případní poškození ale většinou mají smůlu. Prokázat, že zánět způsobil zkažený roztok, je totiž obtížné. Stačí, aby si člověk před aplikací neumyl ruce nebo nedodržel základní pravidla. Pomoci mohou alespoň pravidelné prohlídky. Infekce se totiž může dlouho maskovat za obyčejnou únavu očí.

Kontaktní čočky
Kontaktní čočky