Volby v Krupce veřejně projedná Ústavní soud

Brno - Ústavní soud (ÚS) v lednu, ještě před vyhlášeným termínem nového hlasování, projedná spory související s volbami v Krupce na Teplicku. Skupina zastupitelů podala stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, podle kterého se mají opakovat volby ve třech okrscích v Krupce. Důvodem rozhodnutí soudu byla údajná agitace v okolí volebních místností. Nespokojení zastupitelé ale poukazovali také na údajné kupčení s hlasy. ÚS se k veřejnému jednání sejde 5. ledna.

Nové hlasování ve třech okrscích je nařízeno na 8. ledna. ÚS tak teoreticky může rozhodnout před jeho konáním. Není však jisté, zda ÚS vyhlásí svůj nález ještě v den veřejného jednání. Může vyhlášení také odročit na později.

Podle dostupných informací podala stížnost skupina zvolených zastupitelů a neúspěšných kandidátů z uskupení Zdravá Krupka, KSČM, Věcí veřejných, Dělnické strany sociální spravedlnosti a SPOZ. Jejich argumenty zváží plénum soudu, tedy sbor všech 15 soudců. Plénum nedávno vlastním rozhodnutím převzalo všechny volební stížnosti od jednotlivých tříčlenných senátů. Důvodem je význam volební agendy.

Volby v Krupce vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Získalo šest mandátů. Ústecký krajský soud 8. listopadu nařídil zopakovat volby ve třech okrscích čtrnáctitisícového města Krupka. Pět politických stran před soudem upozornilo na kupčení s hlasy sociálně slabých a jejich svážení do volebních místností. Soud svážení vyhodnotil jako nepovolenou agitaci. Zároveň ale ústecký soud uvedl, že vyplacení odměny za hlas není porušením volebního zákona.

Podle zdůvodnění soudu „pojetí volební kampaně obchodně-tržním způsobem spočívajícím v předávání finanční odměny za příslib hlasování určitým způsobem není jednáním, které by představovalo nějaké porušení volebního zákona“. Současný právní stav tak podle lídra Věcí veřejných v Krupce Pavla Horáka zvýhodňuje ty subjekty, které mají dost peněz na to, aby si výsledek voleb mohly koupit. „Toto jednání považuji za jednu z nehorších forem korupce,“ uvedl v listopadu Horák. České soudy ale nejsou jednotné. Právě kvůli kupčení s hlasy se musí opakovat volby v Českém Těšíně.