Lidé stále nejvíc věří Klausovi, druhý je Schwarzenberg

Praha - Nejdůvěryhodnější z vrcholných politiků a ústavních činitelů je pro veřejnost prezident Václav Klaus, jemuž věří 65 procent dotázaných. Druhý je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se 43 procenty. Uvedlo to dnes Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě svého prosincového výzkumu.

Hned několik politiků a ústavních činitelů podle CVVM disponuje důvěrou oscilující kolem jedné třetiny dotázaných. Jde o předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou z ODS (oba 36 procent), statutárního místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku (35 procent), ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS, 34 procent) a předsedu vlády Petra Nečase (ODS, 33 procent).

Nejvýraznější sestup na žebříčku popularity zažil John

Do celkových výsledků se ale podle CVVM promítá také to, že celou řadu politiků veřejnost příliš nezná. Více než polovina dotázaných dosud nezná například ombudsmana Pavla Varvařovského nebo některé členy kabinetu, především ministry Leoše Hegera, Martina Kocourka, Jiřího Bessera, Ivana Fuksu a Kamila Jankovského.

V porovnání s výsledky předcházejícího, podzimního průzkumu významně nenarostla důvěra žádnému politikovi. Naopak významný pokles zaznamenala agentura u ministra vnitra Radka Johna (VV) a předsedy Ústavního soudu Rychetského - shodně pokles o čtyři procentní body. Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) získala ve srovnání se zářím o pět procentních bodů méně. Zřejmě nejvýraznější sestup na žebříčku popularity zažil od května John, jemuž v prosinci důvěřovalo 29 procent, zatímco na jaře to bylo 48 procent lidí.

Důvěra politikům
Důvěra politikům