Výrobci slibují, že od ledna léky nezdraží

Praha - Od prvního ledna mohou podražit některé léky. Politici totiž nestihli prodloužit platnost takzvaného Janotova balíčku, který snižoval ceny léků na letošní rok o 7 procent. Poslanecká sněmovna se údajně chystá k řešení situace hned začátkem roku. Jindřich Kotrba ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve Studiu 6 ale vysvětlil, že plošného zdražování léků se občané nemusejí bát.

„Očekávání, které máme k 1. 1. 2011, spoléhá na prohlášení asociace výrobců, že k plošnému zvýšení cen léků nebude docházet. A máme tu i fenomén takzvaných doprodejů, což znamená, že léky se v počátečních měsících budou prodávat za ceny, za které byly naskladněny ještě v tomto roce,“ uvedl Kotrba ve Studiu ČT24.

Možnost zdražování léků se podle jeho slov otevře farmaceutickým firmám až od dubna 2011, ale dá se předpokládat, že v té době už bude platit nové opatření, díky němuž se znovu sníží úhrady léků pojišťovnami. Lze předpokládat, že dojde právě k prodloužení platnosti tzv. Janotova balíčku.

Video Jindřich Kotrba ze SÚKL ve Studiu ČT24
video

Jindřich Kotrba ze SÚKL ve Studiu ČT24

Ministerstvo zdravotnictví dnes ústy svého mluvčího Vlastimila Sršně oznámilo, že chce zkrátit lhůty pro odvolání farmaceutických firem a zjednodušit správní řízení o úhradách léků ze zdravotního pojištění. Připravená novela má umožnit, aby se do ČR dostaly rychleji levné léky a pojišťovny vydaly méně peněz. U třetiny léků není kvůli protahujícím se správním řízením hotová revize úhrad, zdravotnictví tím přichází o miliardy korun.