Dnešní ředitel Strahovské knihovny v Praze měl podle obžaloby způsobit klášteru škodu tím, že v roce 1996 vyplatil 15 milionů korun za stavební práce na klášteře, které ale provedeny nebyly. Podle soudce výpovědi svědků, které to uváděly, potvrdily i listinné důkazy. „Nelze si reálně představit, že nevěděl, že práce nebyly provedeny,“ zdůvodnil úmysl Šidlovského soudce okresního soudu v Karlových Varech.
Podle obžaloby se navíc Šidlovský provinil také neoprávněným převodem peněz, když svému známému poskytl z klášterních peněz bezúročnou půjčku. Vedle toho měl podle státní zástupkyně polským státním příslušníkům přenechat za 32 tisíc německých marek 12 historických svazků. Ty měly ve skutečnosti hodnotu 89 700 marek. Šidlovský prodej státem chráněných tisků nepopírá, podle něj šlo ale o přijatelnou cenu.

Reportáž Marka Štětiny
Soudu nepřísluší zkoumat církevní hospodaření
V těchto dvou bodech obžaloby byl ale viny zproštěn. Soudce přihlédl k tehdy platnému zákonu, který stanoví nezávislost církví na státních institucích. „Soudu nepřísluší státu zkoumat hospodaření církví, pokud církve hospodaří na základě svého vlastního vnitřního předpisu,“ uvedl během přelíčení soudce Jan Hostaš. Obhajoba je proto přesvědčena, že soud měl stejným způsobem rozhodovat ve všech třech případech, tedy i ve sporném proplácení faktur za stavební práce.
