Heger chce získat 5 miliard od menších zdravotních pojišťoven

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) by rád získal na platy doktorů pět miliard korun od menších zdravotních pojišťoven. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Odbory Hegerův plán podporují, pojišťovny jsou proti. Podle deníku mají menší zdravotní pojišťovny na účtech přebytky přes deset miliard korun. „Myslím, že zhruba pět miliard bychom takto do zdravotního systému dostat mohli. Zatím ale hledáme mechanismus, jak to provést,“ řekl listu Heger.

Zároveň ubezpečil, že nechce zaměstnanecké a oborové pojišťovny k rozpuštění peněz do zdravotnictví nutit za každou cenu. Chce se s nimi nejdříve dohodnout. „Když to znárodníme a s pojišťovnami se nedohodneme, tak by se mohla pojišťovna se státem soudit. Musíme najít řešení, které by bylo nenapadnutelné,“ dodal.

Pojišťovnám se Hegerův plán nelíbí

Menším pojišťovnám, jež podle listu na rozdíl od VZP ještě mají na účtech docela slušné přebytky z minulých let, se Hegerův plán nelíbí. „Peníze na našich účtech jsou peníze pojištěnců. Je to pro ně garance, že až budou mít zdravotní potíže, tak dostanou kvalitní zdravotní péči. Zůstatky na účtech jsou navíc garancí mezd lékařů,“ řekl HN ředitel zdravotní pojišťovny Metal Aliance a viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Deník uvedl, že jeho pojišťovna má na účtech přebytek přes 1,5 miliardy korun.

Politici ve VZP dostanou příští rok skoro 15 milionů korun

VZP schválila pro příští roky odměny pro členy správní a dozorčí rady celkem 14,9 milionu korun. Rozdělí si je 50 lidí. Politici tak kromě svého platu budou brát měsíčně až třicetitisícové odměny. Informaci přinesly dnešní HN. Koncem března přitom premiér Petr Nečas (ODS) sliboval, že zákonodárci přestanou brát odměny za křesla v dozorčích či správních radách veřejných institucí, píše deník.

Podle ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromíra Gajdáčka by si ministerstvo zdravotnictví mělo uvědomit, že už letos jeho pojišťovna rozpustila z rezerv na zdravotní péči miliardu korun a dalších 1,7 miliardy vydá z rezerv v příštím roce. Na účtu má přebytek 3,5 miliardy korun, píšou HN.

Lékaři: Myšlenka je to dobrá, ale my nemůžeme čekat

Ministrův nápad naopak podporují lékařské odbory. K tomu, aby lékaři stáhli výpovědi, však Hegerova snaha stačit nebude. „Myšlenka dostat z přebytků pojišťoven do zdravotnictví více peněz je dobrá. Je to ale příliš dlouhodobé řešení a my už nemůžeme čekat. Chceme naprosto konkrétní kroky, ne vágní sliby,“ reagoval předseda lékařských odborů Martin Engel.

Hegerův plán má podporu i v opoziční ČSSD. „Dnes vláda potřebuje na platy lékařů čtyři miliardy navíc. Peníze na účtech pojišťoven jsou, a pokud je vláda bude chtít uvolnit, tak my za krajské nemocnice můžeme garantovat, že zvýšené úhrady promítneme do mezd,“ řekl dnešním HN stínový ministr zdravotnictví ČSSD a středočeský hejtman David Rath.