Peking: Silnicím se uleví, otevře se nové metro

Peking - Metro v Pekingu čeká zásadní rozšíření o další linky. Město, které dennodenně bojuje s přeplněnými silnicemi, má tak šanci na zklidnění provozu. K současným čtrnácti tratím se nově přidá dalších pět. Celý projekt vyšel na sedm miliard eur a nové trasy by konečně měly propojit sever s jihem. Podzemní síť pod Pekingem se tak protáhne o sto jedenáct kilometrů. Současná síť přepraví každý den pět milionů pasažérů, tedy pětkrát více než metro v Praze.

„Síť metra pod městem teď dosahuje přibližně 516 kilometrů. Počítáme ale ještě s dalším rozšířením, dopravní tlak je prostě obrovský,“ uvedla zástupkyně ředitele Výboru komunikace Li Siao-sung. Přeplněné silnice totiž patří ke koloritu města. Výjimkou nejsou ani několikadenní zácpy. K 21. prosinci jsou v Pekingu registrovány rekordní čtyři miliony a 770 tisíc aut. Město proto plánuje pro příští rok regulaci - každý měsíc přibude maximálně 20 tisíc kusů. Teď je to jen za jediný den v průměru dva tisíce aut.

Čína už loni předstihla Spojené státy a stala se největším automobilovým trhem. To ale vykoupila zhoršením kvality vzduchu a dopravními komplikacemi ve velkým městech. „Veřejná doprava určitě pomůže zmírnit provoz na našich silnicích. Metro je navíc šetrnější i k životnímu prostředí,“ doplnila Li Siao-sung.

Pekingské metro
Pekingské metro