Platnost řidičáků vydaných před rokem 2000 dnes končí

Praha - Bezmála třem stům tisícům řidičů dnes přestanou platit řidičské průkazy vydané před rokem 2000. Dnešek je zároveň posledním dnem, kdy o nový můžou zdarma požádat. Ten, koho policisti v lednu zastaví bez platného dokladu, riskuje až dvoutisícovou pokutu. Nejvíc opozdilců je v Karlovarském a Plzeňském kraji a také v hlavním městě. Celkem bylo nutné vyměnit bezmála milion a půl průkazů.

Poslední dny letošního roku jsou ve znamení lámání rekordů v návštěvnosti na pražském registru řidičů. Důvodem je končící platnost řidičských průkazů vydaných před rokem 2000. Zatímco na začátku prosince si šlo řidičský průkaz vyměnit denně v průměru tisíc žadatelů, teď jich musí na magistrátu odbavit tři a půl tisíce. Řidičák si totiž v metropoli ještě nevyměnilo na třiačtyřicet tisíc lidí. Přibližně polovina z nich si ho má jen vyzvednout, avšak návštěvu úřadu řidiči nechávají na poslední chvíli.

Na Vysočině, konkrétně v Jihlavě, je zájem také minimální. Stovky lidí ještě o výměnu ani nepožádali. V poslední den, tedy dnes, tak má úřad v Jihlavě otevřeno od 8 do 11 hodin. Žádné fronty a tlačenice se netvoří ani na dopravním odboru brněnského magistrátu. Zatím se neprojevil žádný enormní velký zájem o výměnu řidičských průkazů a v tuto chvíli můžeme říct, že zbývá zhruba ještě kolem 12 tisíc žadatelů, popisuje situaci mluvčí Magistrátu města Brna Pavel Žára.

Video Reportáž Ondřeje Schneidera
video

Reportáž Ondřeje Schneidera

Jindřich Secký, zástupce vedoucího dopravní police JM kraje:

„Vzhledem k tomu, že se jedná o přestupek, troufnu si říct, méně závažný, dá se předpokládat mírnější postih, který policista, zejména v těch prvních dnech po začátku roku, řidiči uloží.“

Poslední šanci k podání žádosti budou mít opozdilci na většině úřadů dnes do dvanácti hodin. I tak si ale budou muset na nový řidičák až tři týdny počkat. Kdo bude přesto chtít v novém roce řídit auto bez nového řidičského průkazu, porušuje zákon a riskuje pokutu. Policie ale žádný hon na staré řidičáky nechystá.

Podobně by po novém roce měla policie zřejmě postupovat i v případě další novinky. Kvůli změně povinné výbavy by řidiči měli doplnit své autolékárničky. Nově do nich totiž patří například termoizolační fólie nebo resuscitační maska.