Gorilí pohádky letí k africkým dětem i dospělým

Praha - Moja, Richard a další členové gorilí rodiny z pražské zoo jsou hlavními postavami pohádek pro africké děti. Zoologická zahrada posílá v těchto dnech na černý kontinent 15 tisíc pohádkových knížek. Tamní ochránci přírody je budou rozdávat školám v okolí národních parků a rezervací. Místní děti by se tak měly dozvědět víc o ochraně přírody. Gorily jsou hlavně ve střední Africe častým cílem pytláků a hrozí jim vyhynutí. Podobné knížky do Afriky putovaly už před dvěma lety a měly úspěch.

„Učitel z ní předčítá dětem, ale potom se sejde ve vesnici s dospělými - oni neumějí číst - a večer jim z té knížky předčítá. To, co my označujeme jako pohádky, ve střední Africe funguje i na dospělé,“ vysvětlil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Ochranářské aktivity zahrada podporuje dlouhodobě. Už v létě poslala vybavení pro strážce rezervace Dja v Kamerunu, kteří gorily chrání před pytláky. Peníze získala ze sběru starých mobilů, za každý dostala desetikorunu. „Deset korun k deseti korunám putovalo na konto, ze kterého hradíme ochranářské projekty. Mimo jiné také knížku gorilích pohádek,“ uvedla mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Gorily v Africe neohrožuje jenom pytláctví, ale taky těžba koltanu, která je připravuje o jejich přirozené prostředí, a v neposlední řadě virus ebola. „I kdyby všechny ostatní příčiny ohrožení pominuly, přesto gorily během příštích dvaceti let přijdou o 45 procent své populace jenom v důsledku eboly,“ upozornil kurátor savců Pavel Brandl.

Ve volné přírodě žije goril nížinných podle odhadů 150 až 200 tisíc. V pražské zoo má gorilí rodina osm členů. Jedna z nich, samice Kamba, přitom pochází právě z Kamerunu, kam v nejbližších dnech zamíří knížky s jejím příběhem. Podle ochránců přírody hrozí tomuto druhu vyhynutí v nejbližších několika desetiletích.

Africké děti si listují knížkou gorilích pohádek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24