Děti si vyzkoušely, jaké to je letět na Mars

Praha - Týden v Evropském vesmírném centru v Belgii strávilo dvanáct dětí z Česka a Slovenska. Jde o finalisty soutěže Expedice Mars 2010, jejímž cílem je vyhledávat a podporovat mladé zájemce o vesmír. Malí astronauti prošli čtyřdenním výcvikem, který zahrnoval i simulovaný let na Mars. A vůbec poprvé všichni zažili i simulovaný stav, kdy nefunguje žádná gravitace. „Jste zavěšený na laně a proti vám je zavěšený barel, ve kterém je voda o stejné hmotnosti, a to vlastně simuluje ten stav beztíže,“ popisuje zkušenosti z centra jeden z členů dětské posádky.

Z centra, kde se na vesmírné lety připravují i skuteční astronauti, se do Prahy dětská posádka vrátila dnes ráno. Dětské posádky prošly před výcvikem v Belgii několikastupňovým výběrem – například i vědomostními testy. Ti nejlepší mají šanci zúčastnit se i studentských aktivit projektu NASA nebo ESA. 

Děti mají za sebou výcvik profesionálů - simulátory měsíční chůze, ale i práci v řídícím centru nebo v kabině trenažéru raketoplánu. A musely dokonce i řešit některé nečekané problémy: „Docházel nám kyslík a my jsme si toho nevšimli. Pod palubní deskou jsme neviděli to červené světýlko,“ popisuje jeden ze stresů členka posádky Katka Gombíková. 

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Nejde přitom jen o zážitky, Česká kosmická kancelář by ráda našla i nového profesionálního astronauta. Od letu Vladimíra Remka, dosud jediného Čecha, který vyletěl do vesmíru, uběhlo totiž už 32 let. 

Zprávy z expedice lze najít na speciálním webu.

Projekt Expedice Mars je soutěž, která vyhledává a podporuje mladé studenty toužící poznat blíže kosmonautiku, astronomii a taje vesmíru. Každoročně se do ní zapojí několik stovek dětí ve věku od deseti do sedmnácti let. Soutěž letos již posedmé připravilo občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří a za podpory Evropského parlamentu. Patrony projektu jsou Remek a první slovenský kosmonaut Ivan Bella. 

V roce 2009 za tuto popularizaci kosmického výzkumu dostalo občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura na světovém setkání kosmonautů medaili Alexeje Leonova. Leonov byl sovětský kosmonaut, který v březnu 1965 jako první člověk vystoupil do kosmického prostoru.

Dětští astronauti
Zdroj: www.expedicemars.eu
Autor: www.expedicemars.eu