Leden - méně mrazu a teploty kolem nuly

Praha - Mrazy poleví, leden bude teplotně i srážkově průměrný. Nejvyšší denní teploty budou většinou kolem nuly, v noci bude mrznout. Tak praví měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dvacetistupňové mrazy, které Česko zasáhly v minulých dnech a týdnech, meteorologové v lednu nečekají. Na Nový rok přejde přes Česko frontální systém, za nímž k nám během dne začne proudit studený vzduch od severozápadu. V noci na sobotu bude oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Nejnižší teploty -3 až -7 stupňů. Při mrznoucích srážkách se může ojediněle tvořit slabá ledovka. Přes den bude oblačno až zataženo, jen zpočátku místy polojasno. Postupně od severozápadu na většině území občasné sněžení, v nížinách místy déšť se sněhem. Nejvyšší teploty -2 až +2, na horách dva stupně pod nulou.

V neděli meteorologové očekávají proměnlivou oblačnost a na většině území sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -2 až -6, nejvyšší denní -3 až +1. V pondělí bude oblačno až zataženo, místy se objeví občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -4 až -8, nejvyšší denní -4 až 0. 

V první dekádě, která by měla být nejchladnější, předpovídají v noci při zmenšené oblačnosti maximálně 12 pod nulou. Jinak mají být i od 1. do 10. ledna nejnižší noční teploty mezi minus dvěma až minus osmi stupni. Ve druhé části první třetiny ledna budou i noční teploty atakovat nulu - má být 0 až minus šest. Přes den by se pak rtuť měla ustálit zpočátku těsně kolem nuly, postupně kolem minus pěti a ve druhé polovině dekády zhruba od minus dvou do plus čtyř stupňů. Mělo by být oblačno, místy sněhové přeháňky nebo slabé sněžení, přechodně polojasno. Ve druhé polovině dekády pak oblačno až zataženo, občas sněžení, přechodně i srážky dešťové a mrznoucí. 

Ve druhé třetině měsíce, od 11. do 20. ledna, očekává ČHMÚ převážně velkou oblačnost, občas se srážkami, v nižších polohách bude prý střídavě pršet a sněžit, na horách má většinou sněžit. Ojediněle se vyskytnou mlhy. Nejnižší noční teploty budou od nuly do minus šesti, při zmenšené oblačnosti ale bude teplota klesat až na minus devět. Přes den by mělo být kolem nuly - od minus tří do plus tří stupňů. 

V závěru ledna, tedy v období od 21. do 31. ledna, má být nad Českou republikou nadále většinou velká oblačnost, občas s deštěm, na horách a přechodně i v nižších polohách bude sněžit, ojediněle by se opět mohly vyskytnout mlhy. Nejnižší noční teploty se mají pohybovat od jednoho stupně nad nulou do minus pěti, při zmenšené oblačnosti kolem minus osmi. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na minus dva až plus čtyři.

Obleva
Obleva
Více fotek
  • Obleva autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1372/137184.jpg
  • Hory autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1196/119564.jpg