Hospice mají naději na lepší financování

Praha - V Česku stále chybí dostatek lůžek pro umírající. Podle Světové zdravotnické organizace jich má být na každých 100 000 obyvatel pět až osm, v Česku jich je ale celkem pouhých 370, tedy polovina. Hospice navíc každoročně řeší, zda svůj provoz udrží. Dostávají na něj totiž jen 60 procent svého rozpočtu a zbytek si musejí zajistit sami. Zavedenou praxi se po letech konečně chystají ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí změnit.

Hospice pomáhají nevyléčitelně nemocným důstojně umřít, samy ale každý rok bojují o přežití. Často pojišťovny proplácejí mzdu jen pro třetinu zaměstnanců. Letos náklady ještě porostou. „Zase platíme více za elektřinu, za plyn, za stravu, za praní a pojišťovna platí pořád to samé, a to je tlak i na platové ohodnocení pro lékaře a sestry,“ poukazuje na neutěšený stav viceprezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš.

Provoz jednoho hospicového lůžka stojí zhruba 2 400 korun. Polovinu posílají zdravotní pojišťovny na pokrytí práce lékařů a sester. Plat pro psychologa, duchovního, další pečovatele nebo sociálního pracovníka skládají ředitelé z grantů, darů a dalších příspěvků. Žádosti tak každý rok putují i na ministerstvo práce a sociálních věcí. Záleží ale jen na úřednících, jestli příspěvek pošlou.

Video Reportáž Markéty Šenkýřové
video

Reportáž Markéty Šenkýřové

Ministerstva spojí síly

Situaci má nově zlepšit společný projekt dvou ministrů na zdravotně-sociální péči. Ministerstva by se dělila o náklady, a navíc by byla jednodušší administrativa. Podle hospiců by stačilo, aby se příspěvek od ministerstva práce pohyboval od 450 – 500 korun na lůžko za den. Resort ale zatím částku vyčíslenu nemá. „Předpokládáme, že vstoupíme do financování, protože dlouhodobá péče je jednou z nejrychleji se rozvíjejících a žádaných péčí. Vzhledem ke stárnutí obyvatel je nutné, abychom se nad tím zamysleli,“ potvrdila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Svoji přesnou představu hodlá resort sociálních věcí představit v polovině roku. Ředitelé hospiců chtějí jednat ale i s ministerstvem zdravotnictví - tentokrát o zvýšení plateb z 1 200 na 1 800 set korun.