Policejního prezidenta budou vybírat i Pecina a Bublan

Praha - V desetičlenné komisi, která má vybrat nového policejního prezidenta, budou například i bývalí ministři vnitra František Bublan a Martin Pecina (oba ČSSD) nebo šéf Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Novináře dnes se složením komise seznámil ministr vnitra Radek John (VV). Dodal, že zájem o funkci projevil minulý týden náměstek nyní již bývalého šéfa policie Oldřicha Martinů Ivan Bílek. Žádost o zpětvzetí do služebního poměru a převedení na pozici policejního prezidenta pak v pondělí podal i náměstek ministra vnitra Viktor Čech.

„Pevně věřím, že bude vybrán kandidát s nezpochybnitelným mandátem,“ prohlásil John. V komisi podle něho dál zasedne například člen legislativní rady vlády Michal Mazel, Johnovi náměstci Jaroslav Salivar a Jiří Franc, policejní psycholožka Ludmila Čírtková nebo šéf policejní ochranné služby František Snopek.

Přihlášky bude možné podat do 10. ledna

Video Brífink Radka Johna
video

Brífink Radka Johna

Přihlášky do výběrového řízení, které bude dnes vypsáno, bude podle Johna možné podávat do 10. ledna. Ministr chce, aby byl nový policejní prezident jmenován již v polovině ledna. Dosud projevili zájem dva lidé - Bílek a Čech, který před příchodem na ministerstvo, kde zastává funkci náměstka pro mezinárodní vztahy, působil jako náměstek Martinů.

Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD):

„My se jako sociální demokraté musíme teprve rozhodnout, zda tuto nabídku využijeme, a musíme zvážit nikoliv personální obsazení, ale to, zda účast má smysl. Abychom nebyli v komisi, která je jen divadlem, které má překrýt již dopředu vybrané jméno v koalici… Připadá mi sporné, aby byl policejní prezident vybrán po pěti dnech onoho řízení, to není reálné,“ prohlásil ve Studiu ČT24 Tejc.

Oba mají projít pohovorem před výběrovou komisí nebo psychologickým vyšetřením. John ovšem podotkl, že budou mít stejnou startovní pozici jako další případní kandidáti. Podle Johna bude výběrové řízení otevřeno pro všechny příslušníky v 10. tarifní třídě. Jde například o krajské policejní ředitele, jejich náměstky, šéfy celostátních útvarů nebo jejich náměstky.

Martinů skončil ve funkci ke konci minulého roku, John jej koncem listopadu vyzval k rezignaci. Podle Johna musí být nový policejní prezident odborníkem, schopným krizovým manažerem s vysokou osobní integritou a politicky nezávislou osobností. Policii do výběru jejího nového prezidenta povede současný ekonomický náměstek prezidia Jiří Novák.