Asociace krajů získala azyl na pražském magistrátu

Praha – Asociace krajů už našla nové sídlo. Sdružení, které dosud úřadovalo v budově Středočeského kraje, se 1. února přestěhuje na pražský magistrát. Serveru Týden.cz to potvrdil předseda Asociace krajů Michal Hašek. Na původní adrese musí hejtmani skončit k poslednímu lednu. Středočeský hejtman David Rath asociaci neprodloužil smlouvu s tím, že kanceláře potřebuje.

„Podařilo se nám vyjednat s jiným členem Asociace krajů, že budeme mít kanceláře u něj… Chtěl bych tímto hlavnímu městu vyjádřit poděkování,“ řekl deníku Hašek. Asociace by údajně měla získat dvě až tři kanceláře. Pronájem by měl být bezúplatný. O nabídky ale hejtmani nouzi neměli: „Volají mi lidé z různých státních institucí, dokonce i z ministerstva vnitra, jednám s Magistrátem hlavního města Prahy. Řekl bych, že ta výpověď zvedla společenskou vlnu solidarity,“ dodal Hašek.

Podle některých spekulací může být za vystěhováním Asociace krajů z budovy Středočeského kraje předsjezdový vnitrostranický boj. ČSSD si totiž letos v březnu zvolí nové vedení a Hašek je jedním z kandidátů. Rath ale podporuje úřadujícího šéfa strany Bohuslava Sobotku. Středočeský hejtman ovšem jakoukoli souvislost odmítá.

Mezi Haškem a Rathem v minulosti padala ostrá slova. Hašek středočeského hejtmana v srpnu obvinil z toho, že vyvolává ve straně rozkol, a nazval ho samozvaným krakenem. Rath Haškův mediální útok označil za hulvátský a v nadsázce varoval, že kraken byla poměrně nebezpečná mytologická bytost, a Hašek by si měl proto dát pozor, aby ho tento kraken nezašlápl.