Engel: My si nebereme pacienty jako rukojmí, sami jsme pacienti

Praha - Lékaři nechtějí čekat dalších deset let na novou reformu. Teď je potřeba stabilizovat nemocniční segment. To se alespoň domnívá předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Je přesvědčen, že lékaři mají lidské právo za těchto podmínek a v tomto systému práci ukončit, stejně jako každý jiný. Právní i etická odpovědnost leží podle Engela na někom jiném. Moderní metody léčby s sebou nesou obrovskou personální náročnost a lékaři jsou v nemocnicích v hojném počtu zapotřebí mnohem více než dřív. A přitom se ve zdravotnických zařízeních objevuje jev zcela opačný – lékařů posledních několik let rapidně ubývá.

Martin Engel jako předseda lékařských odborů výpověď podal, nicméně stále není rozhodnutý, co bude po prvním březnu dělat: „Jakožto předseda a člověk, který za tou kampaní stojí, jsem výpověď podal… Plním teď úkoly, které mám dané, a pak se uvidí. Škála možností je poměrně široká, ale já nyní pracuji na tom, aby akce dopadla pro nemocniční lékaře co nejlépe a o sebe se postarám až potom… Můj šéf chápe, že jako lídr celé akce jsem se nemohl zachovat jinak.“

Mnoho nemocnic si údajně již získalo náhrady za odcházející. S tímto tvrzením nicméně Engel nesouhlasí a podle něj v uplynulých jednadvaceti letech nemocnice zaznamenávají neustálý úbytek lékařů: „Zatím se noví lékaři neobjevili a já o žádných dalších, kteří by naředili náš počet, nevím.“ Zda se budou moci lékaři vrátit na svá místa či budou v nemocnicích „nechtění“, jsou podle Engela spekulace: „Věřím tomu, že pokud se prokáže naše zbytečnost, tak se nevrátíme… Nicméně já jsem přesvědčen, že jsme potřební. Dosud se bez naší práce nikdo neobešel.“

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)

Lékaři odcházeli již před celou akcí

Je sice pravda, že za dvacet let se podle některých informací zvýšil počet lékařů o 75 procent, přičemž počet obyvatel nestoupl ani o dvě procenta. Metody a operace jsou nicméně mnohem náročnější, než kdy dřív. Pravidlo čím modernější technologie, tím by práce mělo ubývat, ve zdravotnictví neplatí: „Dnes se provádějí operace, na něž jsou zapotřebí celé týmy, zatímco v minulosti stačili jeden až dva lékaři.“ Situace je podle Engela daleko závažnější: „Mám zprávy, že za posledních několik let mnoho stovek lékařů už odešlo a nebyli nikým nahrazeni… Zároveň lékařská populace obrovským způsobem stárne, mnoha z nich je nad padesát let a mladí nemají zájem. A to je ta časovaná bomba.“

Například ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula se nicméně domnívá, že mnoha pacientům, kteří jsou na ventilátorech, hrozí značné komplikace až smrt. Engel se na etický rozměr celého problému dívá jinak: „Odpovědnost za zdraví lidu má vláda. Etický problém je to pro nás pro všechny. Akutní péče v některých regionech je už teď problematická… My si nebereme pacienty jako rukojmí. My sami jsme pacienty této republiky.“

Martin Engel
Zdroj: Michal Doležal/ČTK