Studenti si zkusili, jaké to je jezdit na vozíku

Praha – Studenti Pedagogické fakulty UK se zapojili do projektu "Jedeme v tom s vámi". Na vozících se vypravili do centra Prahy a své zážitky a pocity zaznamenávali. Dnešním dnem také fakulta v ulici Rettigové zahájila veřejnou prezentaci tří nejúspěšnějších studentských prací projektu Jedeme v tom s vámi. Svou prezentaci si připravila i děkanka fakulty Radka Wildová, která projekt podpořila a sama se na vozíku do ulic Prahy vypravila.

„Studenti zjistili, že více než polovina stanic metra není přístupných, nízkopodlažních tramvají je jen deset procent a autobusů třetina. To vozíčkářům velice komplikuje provoz po Praze,“ vyjádřil se člen občanského sdružení Asistence Erik Čipera. Dle něj tyto studentské aktivity alespoň nějaký efekt přinášejí. „V posledních letech se situace trochu zlepšila. Vzpomínám si, že když jsme v roce 2007 přišli na Dopravní výbor pražského magistrátu, ředitel dopravního podniku nám řekl, že si jim vůbec nikdo nestěžuje na to, že by stanice metra nebyly bariérové. Dneska už se ví, že to trápí plno lidí, nejen lidi na vozíku, ale i rodiny s malými dětmi a seniory,“ dodal Čipera.

Zima není pro vozíčkáře jednoduchá

Video Rozhovor s Erikem Čiperou
video

Rozhovor s Erikem Čiperou

Hlavně v zimním období je přeprava pro vozíčkáře po městě velmi komplikovaná. Dostat se někam sněhem na vozíku je nesmírně těžké. Většina vozíčkářů se bez asistenta ani sami vypravit do města nemohou. „Pozitivum vidím v tom, že dopravní podnik od letošního roku bude dokupovat nové celkové nízkopodlažní tramvaje a letos jich má přibýt asi 25. Zároveň se buduje výtah na stanici metra Národní třída,“ řekl Erik Čipera.

Náplní občanského sdružení Asistence je hledat s člověkem s tělesným a kombinovaným postižením jeho vlastní cestu, jak se zapojit v běžném životě.