Sníh, déšť a mlha trápí zemi, tvoří se i náledí

Praha – Takřka každý region trápí dnes jiný rozmar počasí. Na severu, kde se teploty pohybují kolem nuly, místy sněží, uprostřed republiky prší, na jihu leží mlhy. V jižních Čechách se navíc tvoří náledí. Kvůli oblevě, která postihla Česko v minulých dnech, hrozí povodně, výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí v celých Čechách, především pak na západě a severu. Všechny tyto potíže se odrážejí na situaci na silnicích. Ty jsou sice sjízdné, od rána se ale už stala řada nehod. Řidiči by kvůli vlhkým a někdy i namrzlým silnicím měli jet opatrně. Železniční provoz počasí nijak nekomplikuje, mimo provoz je pouze osoblažská úzkokolejka uzavřená už od prosince.

Obloha je dnes zatažená, je třeba očekávat, že z ní během dne bude padat sníh nebo déšť. Oproti konci minulého týdne se ochladí, teploty dnes i v příštích dnech budou na nule nebo jenom nízko nad ní. Podobné to bude i v úterý a ve středu, poté se ale oteplí, příští víkend může být až deset stupňů nad nulou.

Ze zatažené oblohy bude pršet nebo padat déšť se sněhem, který v ojedinělých případech může namrzat. Na horách očekávají meteorologové sněžení. Místy budou mlhy, ojediněle se může tvořit ledovka. Teploty se budou pohybovat mezi 0 a +4 stupni Celsia.

Horské silnice v Libereckém kraji jsou pokryté natátým a opět zledovatělým sněhem. „V uzavřených údolích je třeba počítat s možností namrzání komunikací,“ uvedl hlavní dispečer krajské správy silnic Pavel Pospíšil. Hlavní tahy jsou holé a mokré, sníh roztál. Předtím ale vytvořil díry ve vozovkách, před kterými silničáři varují. V sousedním Královéhradeckém kraji je situace podobná, navíc ji ale komplikuje sněžení nebo déšť se sněhem v severní hornaté části regionu, v jižní části kraje prší.

Sníh padá také v Olomouckém kraji. Silnice jsou pokryté sněhovou kaší, na Jesenicku a v hornatých částech Šumperska může být problém vyjet stoupání. Silničáři varují především řidiče kamionů. „Komplikace mohou nastat pro kamiony na Červenohorském sedle, na Videlském kříži, u Zlatých Hor a na hranici okresu,“ upřesnil dispečer silniční správy.

Silničáři v Jihočeském kraji upozorňují, že se po ránu vytvořilo na některých místech náledí. Na Šumavě sněží, zbytek území skrápí déšť.

Déšť a mlha komplikují situaci ve Středočeském kraji a na Vysočině. Špatná viditelnost je i v dalších regionech. Ve Zlínském kraji je mlha místy i souvislá.

Zasněžená a zledovatělá vozovka
Zasněžená a zledovatělá vozovka
Více fotek
  • Zasněžená a zledovatělá vozovka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/569/56809.jpg
  • Mlha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/537/53629.jpg