Úslava a Mže jsou na třetím stupni, stoupají i další řeky

Praha - Hladiny řek začaly kvůli oblevě opět stoupat. Meteorologové čekají vzestup hlavně v povodí Berounky, Sázavy a na přítocích středního Labe. Toky se ale mohou rozvodnit v celých Čechách. V Plzeňském a Ústeckém kraji hrozí nejvyšší stupně povodňové aktivity a Úslava v Prádle už třetího stupně dosáhla. Večer na stejný stupeň dosáhla i Mže ve Stříbře a v Kočově na Tachovsku. V Plzni už proto zasedla i povodňová komise. Oteplení a vydatný déšť na severozápadě Čech by mohly způsobit záplavy v povodí Ohře. V Krušných horách pořád leží od 40 do 70 centimetrů sněhu. Stavy průtoků řek můžete sledovat zde.

Kvůli možné hrozbě dvacetileté vody na Klabavě a Mži dnes od 14:00 jednala na Krajském úřadě v Plzni povodňová komise, která připravila zabezpečení případné krizové situace. Podle hejtmana Milana Chovance (ČSSD) nehrozí v regionu plošné problémy, vyhlášení krizového stavu proto krajští odborníci na krizové řízení nedoporučili. Povodňová komise se znovu sejde v pátek dopoledne, a pokud to bude nutné, tak i v noci.

Klabava, která v Hrádku u Rokycan rovněž hlásí 3. stupeň, by měla kulminovat dnes v noci a Mže v noci z pátku na sobotu. Záleží ale na tom, zda bude pokračovat celodenní déšť na horách a tání sněhu. Mže by měla podle současných předpovědí kulminovat v noci z pátku na sobotu, až se naplní přehrada Hracholusky, která má zatím dostatečný absorpční prostor.

Video Záplavy hrozí hlavně na západě republiky
video

Záplavy hrozí hlavně na západě republiky

Voda by mohla podle informací kraje zasáhnout některé chatové oblasti kolem přehrady Hracholusky na Mži. „Nyní budeme o předpokládaném vývoji a predikci informovat obce s rozšířenou působností, aby postupovaly podle povodňových plánů,“ uvedl šéf odboru životního prostředí Martin Plíhal.

Na třetím stupni je i Skalice v Zadním Poříčí (střední Čechy).

0V Plzeňském a Ústeckém kraji by řeky mohly vystoupat na nejvyšší stupeň, tedy ohrožení. Výstraha pro povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, platí až do odvolání pro kraje Středočeský, Karlovarský, Jihočeský, Královéhradecký a Vysočinu. V Praze, Libereckém a Pardubickém kraji mohou hladiny vystoupat na první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Kromě nejvyššího povodňového stupně na Úslavě, Mži, Klabavě a Skalici platí druhý stupeň - pohotovost - na Radbuze v Tasnovicích, Úhlavě v Tajanově, Úterském potoce v Trpístech, Hamerském potoce v Plané, Střele v Plasích a na Berounce v úseku od Plzně po Beroun. Druhý stupeň platí také na Ohři v Karlovarském a Ústeckém kraji. V Lounech výška hladiny řeky dosáhla 465 centimetrů, jde však o vypouštění vody z Nechranické přehrady, kterým se vodohospodáři připravují na vlnu deště a tání. Na Labi platí první povodňový stupeň.

„Hladiny většiny sledovaných toků jsou v současné době na vzestupu v důsledku většího množství srážek a nadprůměrných teplot, které způsobují rychlé odtávání sněhové pokrývky. Největší vzestupy jsou na tocích v povodí horní Berounky, na Cidlině a v povodí Ohře,“ uvedl ČHMÚ. Do pátku by mohlo spadnout až 15 milimetrů srážek, na jihozápadě Čech až 25 milimetrů.

Kvůli zvýšené hladině vody ve Vltavě byla v hlavním městě od 18:00 zastavena lodní doprava. Lodě budou muset odplout do ochranných přístavů. Omezení se ale dotkne jen části centra. Před Štítkovským jezem, který se nachází mezi Janáčkovým nábřežím a Slovanským ostrovem, lodní doprava omezena nebude. V metropoli nyní platí první povodňový stupeň, průtok je ale regulován díky vltavské kaskádě.

Až do příštího týdne budou denní teploty stoupat k osmi stupňům Celsia, pod bod mrazu neklesne rtuť teploměru ani v noci. Kromě oblevy navíc řeky rozvodní i vydatné dešťové srážky, pršet by mělo do soboty.