Přichází renesance regionálních aerolinek

Praha – Letiště Praha otevře v pondělí novou regionální linku - od 17. ledna se z pražské Ruzyně začne létat do polské Poznaně. Ostravské aerolinky Central Connect Airlines, které budou lety provozovat ve spolupráci s ČSA, už nebalancují na hraně existence a připravují postupný růst. Chtějí zavést i další nové linky do Německa, Slovenska, Polska a Maďarska.

Ještě před rokem malé, regionální aerolinky přemýšlely, zda přežijí rok 2010 – netýkalo se to jen ostravské společnosti, ale řady dalších obdobných firem v celé Evropě. Teď věří, že mají nejhorší období za sebou, a tak zavádějí nové linky. Velké plány mají i Central Connect Airlines. Společnost a její sesterská firma Job Air zatím létají kromě linky Praha–Poznaň i z Ostravy do Vídně a Prahy a z Prahy do Brna a Lipska. Aerolinky mají ve své flotile osm vrtulových letadel Saab 340 - do každého se vejde 33 pasažérů.

V Praze chce expandovat i belgická společnost Brussels Airlines. Ta rozšíří od března lety mezi Bruselem a Prahou. Další aerolinky plánují nové linky do Karlových Varů – z Baku chce do lázní létat Azerbaijan Airlines.

Na nové linky malých společností se těší i jednotlivé aeroporty. „Regionální lety jsou pro Letiště Praha velmi důležitou součástí provozu. Naším cílem je do budoucna nadále rozšiřovat tyto lety, využívat potenciál v nových destinacích, které jsou menšími trhy, ale mají velký potenciál na to přinést nové cestující na Letiště Praha,“ shrnul specialista rozvoje letových tras Letiště Praha Jiří Vyskoč.