„Vor v zakoně“ Soghojan odjel do Arménie

Praha - Údajný „vor v zakoně“ Andranik Soghojan, kterého soud v říjnu nepravomocně zprostil obžaloby z osnování vraždy arménského podnikatele a propustil ho z vazby, odjel do Arménie. Podle arménských médií jel řešit spory mezi tamějšími zločineckými skupinami. Soghojanův obhájce to ale odmítl, jeho klient podle něj odcestoval do své vlasti ze zdravotních důvodů a do Česka se určitě vrátí. Česká policie uvedla, že Soghojanovy aktivity sleduje a je v kontaktu s arménskými úřady. Soghojanovi v Česku stále hrozí 25 let vězení, státní zástupce před jeho útěkem ze země po propuštění z vazby varoval. Informace přinesl deník Právo.

Arménský deník Žamanak ve čtvrtek podle Práva napsal, že Soghojan odjel do svého rodného města Gjumri, aby tam sjednal pořádek v podsvětí. Dostal prý ultimátum, že musí odjet do 15. ledna, zastal se ho však bratr arménského prezidenta a poslanec tamního národního shromáždění Alexandr Sarkisjan. Žamanak uvedl, že poslanec požádal o povolení Soghojanova pobytu až do února a úřady mu vyhověly.

Soghojanův advokát Eduard Bruna to však odmítl. Jeho klient prý musel odjet kvůli problémům s oční protézou, v Gjumri jsou podle něj odborníci, kteří se mu o oko starají: „Můj klient ale do Česka pravidelně telefonuje a říkal mi, že se sem určitě vrátí. Kdy, to mi neřekl.“ „My to samozřejmě víme, kde se teď pohybuje, i co se tam děje. Naše mínění, že je opravdu vorem v zákoně, se jeho nynějšími aktivitami jen potvrzuje,“ sdělil listu důvěryhodný zdroj z českých bezpečnostních složek.

/*json*/{"map":{"lat":41.640078384679,"lng":44.384765625,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":40.790419549618,"lng":43.851585388184,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle obžaloby si Soghojan v roce 2007 objednal vraždu arménského podnikatele, ale najatý vrah omylem usmrtil řidiče společnosti Sazka a na Václavském náměstí v Praze pobodal dalšího muže. V přípravě vraždy Arména podle žalobce Soghojan za pomoci dalších obžalovaných pokračoval i později. Spis uvádí, že je „vorem v zakoně“ - vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu.