„Stojednička“ bude bezpečnější

Praha – Silnice II/101, která mezi Říčany a Úvaly nahrazuje dosud neexistující obchvat Prahy, projde důkladnou rekonstrukcí. Začít by mohla už v druhé polovině roku. Opravena bude vozovka, která je dnes téměř v havarijním stavu, nebezpečné křižovatky projdou úpravami, na některých místech se objeví i semafory, v novém budou také autobusové zastávky.. S přetíženými kamiony potom chtějí úřady bojovat tzv. dynamickými vahami. Rekonstrukce bude stát 50 milionů korun a zaplatit ji bude muset Středočeský kraj, kterému komunikace II. třídy patří.

Silnice číslo 101 u Říčan navazuje na nedávno otevřený úsek Pražského okruhu. „Je na hranici havarijního stavu, v souvislosti s otevřením pražského okruhu navíc dramaticky stoupl provoz tranzitní kamionové dopravy o více než 3000 kamionů denně,“ poznamenal starosta Říčan Vladimír Kořen.

Návrh opravy vypracovalo Ředitelství silnic a dálnic, protože jde o objízdnou trasu budoucího okruhu, stavbu samotnou ale bude muset uskutečnit Středočeský kraj. Stát zaplatí pouze opravu mostu přes dálnici D1. Kraj by chtěl peníze potřebné na rekonstrukci silnice získat z regionálního operačního programu. „Začali jsme prověřovat, zda projekt vyhoví náročným kritériím evropských fondů. Pokud ano, mohli bychom silnici začít rekonstruovat v druhé polovině letošního roku,“ uvedl náměstek hejtmana Robin Povšík.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Důsledkem prací na silnici mohou být ovšem také vážné dopravní problémy. „Může nastat problém s řízením dopravy v dané oblasti, protože tam je značné množství logistických center. Je to významná komunikace, pravděpodobně by musela být na nějaký čas i uzavřena,“ připustil náměstek Povšík.

Vedení kraje také v letošním roce uvažuje o nákupu dynamických vah, které dokážou zvážit projíždějící kamiony. Říčanská radnice získala podle starosty Kořena příslib, že váhy by měly být instalovány také na silnici 101 v blízkosti města. „Doufáme, že řidiče kamionů odradíme, aby si cestu nezkracovali přes Říčany. Čekat můžou přísnou kontrolu a časté dopravněbezpečnostní akce,“ uvedl.