Muž, který kradl při záplavách, jde do vězení

Liberec - Okresní soud v Liberci poslal pětadvacetiletého Ondřeje Riedla, který loni ukradl zaplavené rodině v Chrastavě na Liberecku 45 tisíc korun ze sociální pomoci, na 3,5 roku do vězení a musí také nahradit škodu. Nezaměstnaný mladík měl rodině, kterou znal, po záplavách pomoci. Místo toho ale zmizel s jejími penězi. K činu se před soudem přiznal. Na Liberecku obvinila policie z rabování při povodních 12 lidí. Kauzy se v současnosti postupně dostávají před soud.

Přišel původně pomoci, ale místo toho okradl rodinu svého kamaráda o veškeré peníze. 45 tisíc korun jako okamžitou pomoc měla rodina Srbových jen pár hodin. Při povodni přitom přišli o veškeré vybavení v přízemí. „To vás nenapadne, že kluk který k nám chodí od malička vás normálně okrade. Dcera byla dole celá vyplavená, tak jsme neměli nic,“ reagovala na krádež okradená Věra Srbová z Chrastavy.

Ondřej Riedl peníze hned prohrál v herně a pak se šel udat na policii. Na kameru mluvit nechtěl. Senátu sice řekl, že krádeže lituje, ale podle soudce to nestačí. Moc dobře prý věděl, v jak tíživé situaci rodina je. „Jsou tam dva důchodci, matka samoživitelka s nízkým příjmem. Zná je celé roky, musel si být vědom toho, jaká je jejich ekonomická situace,“ uvedl soudce Lukáš Korpas. Riedl byl navíc už v minulosti trestaný. Před pěti lety přepadl benzínku. Podmínka mu vypršela jen čtyři měsíce před tím, než znovu kradl.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Krádeží během záplav nebylo málo

V Libereckém kraji se loni první případy povodňových krádeží objevily už bezprostředně po záplavách. V Raspenavě kriminalisté dopadli například trojici Poláků, kteří navrtávali nádrže automobilů a kradli benzin. Způsobili škodu 7 500 korun. Soud je za to v prosinci potrestal tříletým vězením.

Proti rozsudku se odvolali. Tvrdili, že o žádných povodních nevěděli. „Po cestě prokazatelně viděli auta na střechách, utržené silnice nebo zdemolované chodníky,“ rozhodl ale liberecký soud.